Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egy átlagos évben 600 ezer tonna, míg egy jó évjáratban 800-900 ezer tonna alma terem az országban, amelynek általában egyharmada étkezési alma, kétharmada pedig ipari alma. A belföldi étkezési alma piac biztonságos kiszolgálásához mintegy 140 ezer tonna almára van szükség.
A jelentős terméskiesésért döntő részben a tavaszi fagyok felelősek, míg az extrém júniusi és októberi csapadékok, valamint az - alapvetően a tavaszi fagyokra visszavezethető - szüret előtti terméshullás inkább minőségi átrendezősét eredményeztek az étkezési alma kárára - mondta az Agrárszektornak Apáti Ferenc, a FruitVeB elnök, aki megjegyezte, hogy a tavaszi fagyok és a hűvös júniusi hetek miatt az alma érése 7-12 napos csúszásban volt a szokásoshoz képest.
Az ipari alma szegmensben a meghatározó részt, 218 ezer tonnát a hazai léüzemek sűrítménycélú léalma-felvásárlása képviselte. Ezen felül mintegy 22 ezer tonnára tehető a többi feldolgozóipari szakágazat felvásárlása, továbbá mintegy 10 ezer tonna ipari almát exportáltak.
Az étkezési almatermés nagyságrendileg közelített a 2019. évi terméshez, mintegy 115 ezer tonnát tett ki, amelynek döntő része, 105 ezer tonna a belföldi piacon marad, az exportált étkezési alma mennyisége 10 ezer tonna körüli szinten realizálódhatott - ismertette a FruitVeB elnöke.
Hiánycikk lett az alma
Az ipari alma piacán sokkal nagyobb volt a hiány, mint étkezési almából. A megtermett és a belföldi piacon hasznosuló mintegy 240 ezer tonna ipari almával szemben közel 500 ezer tonna feldolgozó kapacitás áll. Az őszi és a téli időszakban az étkezési alma iránti kereslet mintegy 20-30 százalékkal elmaradt a szokásostól, amelynek egyik oka, hogy relatíve magas az alma ára, a másik befolyásoló tényező pedig, hogy a járványhelyzet miatt eleve kevesebb vásárló van a boltokban.
Nem olcsó az alma
Az étkezési alma fogyasztói ára 2020. szeptembere óta ugyanazon a szinten mozog: az akciós tételek ára jellemzően kilogrammonként a 299-349 forintos sávban, míg az akción kívüli normál tételek ára a kilogrammonként 499-549 forint intervallumban van. A következő hónapokban az alma esetleges ármozgásait leginkább a készletek tárolhatóságának alakulása és a szezonális gyümölcsök (szamóca, cseresznye, kajszi, őszibarack, stb.) majdani hazai és európai kínálata fogja meghatározni. További áremelkedést már nem bír el a piac, esetleges árcsökkenések pedig inkább az akciók számának felszaporodásában jelenhetnek meg, de jelentős és általános árszínvonal-változásra nem számítunk rövid távon.