Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az élelmiszereknél a tejtermékek, sajtok és pékáruk mellett a tésztafélék drágulása is különösen szembetűnő. Ráadásul a tészták drágulásának ütemében valamiért szintén utcahosszal a többi EU-s ország előtt állunk, hiszen míg nálunk 70 százalékkal drágultak a tésztafélék, addig az EU-s átlag 22 százalék. A főleg a sok tojást tartalmazó termékek előállításával foglalkozó Soós Tészta Kft. 40 éve működik, és ez idő alatt szerintük eddig még soha nem volt példa arra, hogy minden költségelem egyszerre növekedjen, ráadásul ilyen mértékben - közölték a Telexxel. Hangsúlyozták azonban, hogy a 70 százalékos drágulás közel sem felel meg annak, amennyiért ők értékesítik az általuk előállított tésztát a partnereiknek. Ezt úgy lehet értelmezni, hogy ők nem emelték az áraikat ilyen mértékben, arra viszont nincs semmilyen ráhatásuk, hogy az áruházak polcain milyen árak vannak. Kiemelték, nagyon sok tényező hajtotta az áraik emelkedését.
Hiába gyártunk magyar alapanyagokból, az első probléma, hogy ezeknek az árát a nemzetközi tőzsde határozza meg (lásd: búza, kukorica) euró árfolyamon. A HUF/EUR árfolyam kedvezőtlen mozgása, a szélsőséges időjárás (aszály) a lisztet közel duplájára emelte. A csomagolóanyagot szintén nemzetközi piacon beszerzett alapanyagokból állítják elő, így ezek is erősen függenek az árfolyamtól. Elengedhetetlen a munkabérek folyamatos emelése a piaci viszonyokhoz, valamint kikerülhetetlen az energiaköltségek mérhetetlen emelkedése, illetve a biztos ellátás érdekében szükséges előfinanszírozása. A korábbiakhoz képest bődületes kamatszint mellett kell finanszírozni a forgóeszközöket. És ha már előállítottuk a terméket, mindezt tetőzi a magas logisztikai költség. Mindezek mellett a karbantartási és fejlesztési költségekre szintén negatívan hat a forintgyengülés, hiszen a gépeket és alkatrészeket importálni kell.
A Barilla olasz tésztamárka 1 kg-os penne rigate durum (tehát tojás nélküli) tésztáját nézve elég érdekes dolgot láthatunk. Míg itthon a Spar webshopja szerint 2149 forintba (5,4 euró) kerül, pontosan ugyanennyiért kapható az Auchanban is, a Coopnál és a G-Robynál pedig 1600 forint (4 euró) körül van az ára, addig Olaszországban például 1,69 euróért, azaz mintegy 670 forintért kapható a Sparban, és a franciaországi Auchanban is csak 2,09 eurót, azaz 830 forintot kérnek érte. Ezt a több mint két-háromszoros árkülönbséget nehéz megindokolni. Olaszországban alacsonyabb az áfa, mint nálunk, de nem annyival, ami ekkora különbséget indokolna. A szállítási költségekre sem igazán fogható a dolog, hiszen a parmai Barilla-gyár és Budapest között nincs nagyobb távolság, mint, mondjuk, Parma és Szicília között.