Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Jóval kisebb mértékben emelkedett bor és szőlő ára az agrár-, illetve feldolgozott mezőgazdasági és kertészeti termékek körében tapasztalható növekedéshez képest. Az áremelés elsősorban az új évjáratú boroknál volt jellemző - olvasható Világgazdaság oldalán. A 2022-es év utolsó negyedévét leíró Takarék AgrárTrend Indexben, az azt összeállító MKB Bank és a Takarékbank agrár- és élelmiszeripari üzletágának szakértői szerint a szőlő-bor termékpálya helyzetét segítette, hogy tavaly erős volt a turizmus, ami növelte az eladásokat, de az orosz-ukrán háború közvetett hatásaként esetenként nehézséget okozott a palackbeszerzés.
A szőlőtermelők és a borászok számára ugyanakkor nemcsak a szomszédban tomboló háború, hanem a tavalyi történelmi aszály is nagy kihívást jelentett, amit tetézett a borárak körüli helyzet. Erről Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnöke beszélt nemrég egy rendezvényen. A köztestület tapasztalatai szerint ugyanis a kereskedelmi láncok több esetben egyoldalúan növelték árrésüket, aminek következtében a fogyasztók a borárak növekedését tapasztalhatták, amiből azonban a magyar bortermelők nem tudtak részesülni - hangsúlyozta a szakember. A HT szerint indokolt lenne egy jelentősebb szőlőáremelés is.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból az látszik, hogy felgyorsult a borok polci árának emelkedése. Bár a KSH által figyelt termékek közel sem fedik le a teljes piacot, az egyéb borkategóriákban is érzékelhető az árak növekedése. A statisztikai hivatal az asztali bor kategóriában, 1,5-2 literes palackos kiszerelésben méri a fogyasztói árakat - külön a fehér-, illetve a vörösborokét, valamint az 1,75 literes palackos édes fehér pezsgőkét. Ezekben a kategóriákban 2021-ben még 4,9%-os, valamint 6,4%-os és 2,8!%-os volt az áremelkedés mértéke, tavaly pedig a figyelt fehérborok 13,5%-kal, a vörösek 15,1%-kal, a pezsgők pedig 12,8%-kal drágultak.
Ezek a mértékek valóban jóval alatta maradnak az általános élelmiszerpiaci drágulásnak, de a termelői értékesítési árakénak is. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint a földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára 9%-kal emelkedett tavaly, ezzel is csupán 24,9 ezer forintot ért el hektoliterenként. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok közül a fehérborok feldolgozói értékesítési ára 9%-kal mintegy 22 ezer forintra, a vörös- és rozéboroké pedig 7%-kal 28,7 ezer forintra nőtt, szintén egy hektoliterre vetítve.
A földrajzi jelzés nélküli, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroknál az exportpiacokon sem sikerült nagy árnövekedést elérni, itt csupán 2%-kal 27,6 ezer forintra nőtt egy hektoliter ára, de az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott fehérborok értékesítési árának 5%-os emelkedése - amivel a hektoliterenkénti 24,6 ezer forint lett - sem nevezhető acélosnak, ahogyan az ugyanebbe a kategóriába tartozó vörös- és rozéborok 2%-os árnövekedése sem. Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok közé tartozó tokaji fehérborok termelői értékesítési átlagára ugyanakkor belföldön 20%-kal, az exportpiacokon pedig 19%-kal nőtt. Nominálisan viszont hatalmas különbség van az itthon és a külpiacokon elért átlagár között: belföldön 125,4 ezer, az exportpiacon viszont csupán 76,2 ezer forint a hektoliterenkénti átlagár.
Összességében mégis az látszik, hogy a belpiacinál nagyobb árnövekedést sikerült elérni az exportban, legalábbis a KSH első tíz havi adatait ismertető AKI-beszámoló szerint. Ez alapján Magyarország - gyöngyöző bor és pezsgő nélkül mért - bor-külkereskedelmi egyenlege mind mennyiségben, mind értékben pozitív volt 2022-ben, az év elejétől október végéig, és mennyiségben 29%-kal, értékben pedig 28%-kal nőtt 2021 első tíz hónapjához képest. A borexport mennyisége és értéke is csaknem 27%-kal emelkedett: a 938,1 ezer hektoliteres kivitel 34,7 milliárd forint bevételt hozott. A külpiacon értékesített mennyiség 70%-át tették ki a lédig borok, ezek kivitele jóval az átlag fölött, 47%-kal, 660,1 ezer hektoliterre növekedett. A palackos borok kiszállítása 4%-kal, 278 ezer hektoliterre csökkent, míg a kivitel értéke majdnem 10%-kal 18,9 milliárd forintra emelkedett. Az ugyanakkor nem változott, hogy a külpiacokon továbbra is a magyar fehérborok voltak a keresettebbek, a kivitel mintegy 86%-át tették ki a tavalyi év első tíz hónapjában. Az exporténál kisebb mértékben - az egy évvel azelőttihez mérve 2%-kal, közel 54 ezer hektoliterre - nőtt tavaly október végéig Magyarország borimportja. A behozott borok szinte teljes egészében palackos kiszerelésűek voltak, a lédig import csupán 580 hektolitert tett ki, a behozatal összértéke pedig 21%-kal, 3,6 milliárd forintra emelkedett.