Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A csokoládé- és kávégyártók, köztük az olasz Lavazza és a Cadbury-gyártó Mondelez aggódnak az erdőirtás megállítását célzó új európai uniós jogszabály gyakorlati megvalósíthatósága miatt
– írja a Reuters. Az ellenkezés annak ellenére történik, hogy maguk a vállalatok, valamint a kávé- és kakaóipar egésze önkéntes, nyilvános kötelezettségvállalásokat tettek az ellátási láncok megtisztítására, olyan harmadik felek által végzett auditok segítségével, mint a Fairtrade.
Komoly bírságot lengettek be
A decemberben elfogadott jogszabály várhatóan 2024 végén lép hatályba. A kávé, kakaó, marhahús, szója, gumi és pálmaolaj importőreinek bizonyítaniuk kell, hogy ellátási láncuk nem járul hozzá az erdők pusztulásához, ami az éghajlatváltozás egyik oka, különben az EU-ban elért forgalmuk 4 százalékáig terjedő bírsággal sújtják őket.
A múlt hónapban több nagybefektető is azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy a kérdéssel kapcsolatos aggodalmak miatt a "kockázatos" ellátási láncú fogyasztási cikkeket gyártó vállalatoktól való elfordulásra kényszerülhetnek. Más befektetői csoportok szerint a program megvalósítható, és jelezték: továbbra is kitartanak az erdőirtás ellen fellépő cégek mellett.
Sok a gyakorlati kérdés
Nagyon nehéz lesz ezt a törvényt a gyakorlatban végrehajtani, mert a kávé ellátási lánca nagyon összetett, és a nyomon követhetőség nagyon nehéz
- mondta a Reutersnek Giuseppe Lavazza Group elnöke, Giuseppe Lavazza. "A szövetségünkön keresztül tárgyalunk az európai hatóságokkal, hogy megpróbáljuk megtalálni a megoldást".
Az uniós szabályokat további iránymutatás nélkül nehéz lesz végrehajtani, mondta Lavazza, rámutatva a kávéval foglalkozó közvetítők nagy számára. "A kávéellátási lánc ezen sajátos jellemzői miatt a csomagok szintjén történő nyomon követhetőség hatalmas kihívást jelent az ágazat számára, mivel a kis ültetvények esetében nem feltétlenül állnak rendelkezésre a földrajzi elhelyezkedésre és a kapcsolatokra vonatkozó információk" - tette hozzá.
A jogalkotó szerint nehéz, de megoldható
Christophe Hansen, aki az Európai Parlamentben a jogszabályról folytatott tárgyalásokat vezette, elmondta:
Nem hiszem, hogy ez lehetetlen. Az biztos, hogy kihívást jelent majd számukra, mert a kávéágazat termelői gyakran kisebb szereplők. De beépítettük a törvény szövegébe az Európai Bizottság azon kötelezettségét, hogy segítsen különösen a kistermelőknek abban, hogy képesek legyenek megfelelni a követelményeknek.
Az Oreo-gyártó Mondelez a Reutersnek elmondta, hogy nem világos, hogy az uniós hatóságok hogyan fogják ellenőrizni vagy végrehajtani ezt a törvényt. "Több párbeszédet kellene folytatni arról, hogy a gyakorlatban hogyan valósítsunk meg valamit a helyszínen" - mondta Dirk Van de Put vezérigazgató a múlt hónapban a Reutersnek adott interjúban.
Az EU azt állítja, hogy azért vezette be mérföldkőnek számító erdőirtási törvényét, mert az élelmiszeripari vállalatok évek óta tartó önkéntes kötelezettségvállalásai arra vonatkozóan, hogy megszabadítják ellátási láncukat a környezeti ártalmaktól, a gyakorlatban nagyrészt nem jártak eredménnyel.
Olyan nonprofit szervezetek, mint az Earthsight, a Fern és a Solidaridad szerint a törvény többnyire arra kötelezi a vállalatokat, hogy tegyenek eleget önkéntes vállalásaiknak, és ne vásároljanak többé erdőirtott területekről.
A kávé ellátási láncok nyomon követése - összetettsége ellenére - teljes mértékben lehetséges. Más ágazatok, mint például a kakaó, már jó úton haladnak afelé, hogy ezt megtegyék
- mondta Julia Christian, a Fern erdészeti kampányokkal foglalkozó jogásza.