Tragédia: tömegesen semmisítik meg az eladhatatlan bort

Tragédia: tömegesen semmisítik meg az eladhatatlan bort

agrarszektor.hu
A francia kormány bejelentette, hogy 200 millió eurót különít el a felesleges bortermelés megsemmisítésére, hogy ezzel próbálja támogatni a nehézségekkel küzdő termelőket, és növelni az árakat. Az alap célja, hogy segítse a nehéz helyzetben lévő borászokat a fogyasztók változó szokásaihoz való alkalmazkodásban.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Franciaország több jelentős bortermelő régiója, különösen a bordeaux-i borvidék, számos probléma - többek között a fogyasztási szokások megváltozása, a megélhetési válság és a Covid-19 utóhatásai - miatt nehéz helyzetben van.

– írja a Guardian.

A cél az áresés megakadályozása

- közölte pénteken Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter újságírókkal.

A pénz "az árak összeomlásának megállítását célozza, és azt, hogy a borászok ismét találjanak bevételi forrásokat", de hangsúlyozta, hogy az ágazatnak

a jövőbe kell tekintenie, gondolnia kell a fogyasztói változásokra és alkalmazkodnia kell.

A délnyugati Languedoc régiót, az ország legnagyobb borvidékét, amely testes vörösborairól ismert, súlyosan érintette a borkereslet visszaesése.

A megsemmisített borból származó alkoholt el lehet adni vállalatoknak nem élelmiszeripari termékekben, például kézfertőtlenítőszerekben, tisztítószerekben és parfümökben való felhasználásra.

Túl sokat termelünk, és az eladási ár a termelési ár alatt van, így pénzt veszítünk

- mondta Jean-Philippe Granier, a languedoc-i bortermelők szövetségének képviselője.

Mást kellene termelniük?

Júniusban a mezőgazdasági minisztérium 57 millió eurós támogatást jelentett be a bordeaux-i régió mintegy 9500 hektárnyi szőlőültetvényének kivágására, miközben más állami források is rendelkezésre állnak, hogy a szőlőtermelőket más termékekre, például olajbogyóra való átállásra ösztönözzék.

Az EU adatai szerint ugyanakkor a 27 tagú blokk még mindig 1,06 milliárd eurót költ évente az ágazatra. A hosszú távú tendencia mellett, hogy a fogyasztók a sörre és más italokra váltanak, az ágazatot súlyosan érintette a Covid-járvány, amelynek során világszerte bezárták az éttermeket és bárokat, ami az értékesítés jelentős visszaeséséhez vezetett.

Az élelmiszer- és üzemanyagárak közelmúltbeli emelkedése szintén azt eredményezte, hogy a vásárlók csökkentették a nem létfontosságú termékekre, például borra fordított kiadásaikat.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Most dől el a magyar bor sorsa
Növény

Most dől el a magyar bor sorsa

Hamar jön a szüret, nincs sok idő a szépítésre – Szekszárdon esőért, Egerben napsütésért imádkoznak a borászok.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?