Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A legfontosabb termelő országokat sújtó szárazság miatt rekordszintre emelkedett az olívaolaj világpiaci ára, az amerikai mezőgazdasági minisztérium legfrissebb jelentése szerint szeptemberben elérte a 8900 dollárt tonnánként. Az átlagár pedig már augusztusban 130 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, és a tárca szerint „nincs jele a javulásnak” - írja a VG.
Spanyolország a világ legnagyobb termelője, az országban hónapokig tartott a súlyos szárazság, és a helyzetet tovább rontotta, hogy ez volt történetének harmadik legforróbb nyara. A Mintec holland árupiaci adatelemző szerint a spanyol olívaolaj-termelés az idei szezonban 610 ezer tonna körüli mennyiségre esett vissza, ami minimum több mint ötvenszázalékos zuhanás a szokásos 1,3-1,5 millió tonnához képest. A spanyolországi Andalúziában szeptemberben kilónként 8,45 euróra kúszott az olívaolaj ára, amihez hasonló szintet még sosem ért el, és ami 111 százalékos drágulás egy év alatt. A „folyékony arany” olyan értékes lett, hogy egyre többet lopnak belőle.
A helyzetet tovább rontja, hogy hasonlóan kedvezőtlen volt az időjárás más jelentős európai olívaolaj-termelő országokban, köztük Olaszországban és Görögországban is. Görögország és Olaszország a második és harmadik legnagyobb olívaolaj-termelő a Nemzetközi Olívaolaj-tanács szerint, ami egy olyan kormányközi szervezet, amelynek tagjai a világ olívaolaj-termelésének több mint 98 százalékát adják.
A drágulásnak pedig még messze nincs vége. A Mintec figyelmeztetett, hogy ha a szárazság miatt tovább apadnak az olívaolaj-készletek, akkor októberre, az új szüret kezdetére ki is fogyhatnak. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a szintén jelentős termelő Törökország a globális árnövekedés miatt november 1-jéig felfüggesztette az olívaolaj tartályos exportját.