Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Szeptember végén enyhén, átlagosan 8%-kal csökkent a vöröshagyma ára a lengyel nagybani piacokon, így a nagybani átlagár az 1,5-1,9 PLN/kg (125-160 Ft/kg) sávban mozog. Ez már a a 2022/2023-as szezon azonos időszakának szintje alatt van.
A lengyel termelőknek az árcsökkenés ellenére sincs komoly okuk az aggodalomra - persze azok, akik a tavalyihoz hasonló áralakulásra, azaz robbanásszerű drágulásra számítanak, csalódhatnak, de a nemzetközi piaci helyzetet figyelembe véve tisztán látható, hogy jóval több áru van a piacokon, mint egy évvel ezelőtt. A vöröshagyma Hollandiában továbbra is viszonylag drága, de egyre csökken, olyannyira, hogy már Lengyelországba is érkeztek importtételek, viszont a holland hagymánál idén gondok lehetnek a minőséggel. Üzbegisztánból is érkezik áru, olcsóbban, mint a lengyel (1,30-1,50 PLN/kg (110-125 Ft/kg) szerepel az importőrök ajánlatában), és jelenleg Fehéroroszországból is vannak ajánlatok a lengyel hagymáéhoz hasonló áron, 1,90 PLN/kg (160 Ft/kg) körül - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Pillanatnyilag az árak mérséklődését idézi elő az a tényező is, hogy a betakarítás menetével párhuzamosan egyre bővül a hazai áru kínálata a belföldi piacokon. A GUS, a Lengyel Statisztikai Hivatal prognózisa szerint az idei termés várhatóan alacsonyabb lesz a tavalyinál, de ez nem jelenti azt, hogy most nem alakulhat ki átmeneti kínálati csúcs a piacon. Ráadásul a lengyel termelők túlnyomó többsége tisztában is van ezzel a helyzettel, ezért nyugodt marad. Az uralkodó vélemény szerint a hazai hagymaárak csökkenő tendenciája a mostani szezonban gyorsan meg fog törni. Lehet, hogy az átlagár nem fog a tavalyi (abszolút rekord) fölé emelkedni, de az akkori szinthez nagyon hasonlóan alakulhat. Az árváltozások irányát alátámasztja a GUS szeptember 29-én kiadott legfrissebb prognózisa a szabadföldi zöldségfélék várható terméséről, amelyben a tavalyi 649,8 ezer tonnát követően az idei évre 630 ezer tonnás hagymatermést valószínűsítenek.