Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A szakmánk nagy felelősség. A gazdák és a tenyésztők az első teremtés őrzői, mi tápláljuk a tökéletes gépezetet. Túl nagy fókusz került a volumenre és az alacsony árakra az évek során. Túl sokat termeltünk, ami szintén az árak rovására ment, ez a spirál pedig azóta sem ért véget. Extrém mértékben kihasználtuk a termőföldeket és nem mindig fordítottunk kellő figyelmet az állatjólétre és a termékek minőségére. Mi lett ennek az eredménye? Nem élvezik a termékeket annyira, mint régen és kevesebbet vásárolnak vagy éppen teljesen le is mondanak róluk a vevők
- emelte ki Giacomo Pedranzini.
Hozzátette, manapság a szakmájukat a közvélemény nem tiszteli és becsüli eléggé. Ennek az okát az élelmiszeriparral szemben álló extrémizmusban látja. Ilyen például az, hogy a vegetáriánus táplálkozási módot próbálják meg egyre jobban "erőltetni", illetve az, hogy állatjóléti kérdést az emberek elé helyezték. Mint fogalmazott, van, hogy az állateledelek jóval drágábbak, mint az élelmiszerek, ami nagyon nem helyénvaló.
Őszintének kell lenni: lehet, hogy túl sok húst fogyasztunk és nem mindig figyeltünk eléggé az állatjólétre és a minőségre. De hogyan juthattunk el idáig? Úgy, hogy lecsökkentettük az élelmiszerek értékét és túl alacsony árak voltak az elmúlt 20-30 évben. De alacsony áron nem lehet minőséget termelni, ezt is meg kell érteni. Ha jó minőséget és megfelelő állatjólétet szeretnénk teremteni, azt bizony meg kell fizetni.
Giacomo Pedranzini hangsúlyozta, hogy a minőség drágább, ugyanakkor mindenkinek meg kellene tudni venni a finom, egészséges és valamivel drágább élelmiszert. Mint fogalmazott, ha nem indulnak el együtt ezen az úton, a következmények komolyak lehetnek. Mindemellett kiemelkedő figyelmet kell szentelni annak, hogy a termelési lánc fontosabb szereplői profitlabilitását megtartsák és védjék. Egy egészségesebb, boldogabb és termékenyebb társadalmat kell építeni. Ehhez nem elég a tiszta környezet vagy az egészséges élelem.
Az is fontos, hogy milyen életmódhoz alkalmazkodunk. Támogatni kell emiatt a sportolást is, hiszen a sport jó lehetőség arra, hogy motiválják a gyerekeket és, hogy megtanítsák, mit jelent az áldozat, mit jelent a csapatszellem.
A szakember szót ejtett az HonestFood-ról is, ami kiemelt figyelmet fordít az emberi egészségre, a természet és a környezet védelmére, beleértve az állatjólétet is, valamint méltányos a termelési lánc minden szereplőjével. Ez a szellemiség az egész Kometa működését áthatja, fejlesztése folyamatos.
Ha követjük a HonestFood értékeit, akkor egy virágzóbb jövőt tudnak együtt teremteni. Ha ügyesek leszünk, Magyarország is Közép-Európa, a kontinens magtára, éléskamrája lehet. Így lehet hazánk az élelmiszer-termelés számára az ígéret földje.
Képek forrása: Agrárszektor