Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Decemberben tartották az Assomela szokásos ülését, amelyen az óév termelési helyzetét és a piaci tendenciákra vonatkozó aktuális adatokat tekintették át. Az olasz almatermés 2023-as volumene 2 175 827 tonna volt, ami 3%-os növekedést jelent 2022-hez képest. Az Assomela szerint Dél-Tirolban 1 005 617 tonna alma termett, ami 16%-os növekedést jelent 2022-hez képest, míg Trentino környékén 485 951 tonna almát takarítottak be, ami csak kis mértékű növekedést jelent. Az Assomela sajtóközleménye szerint Piemontban is jó a helyzet, a termelés 2022-hez képest 2%-kal nőtt, és bár jégverések voltak 2023-ban is, az alma a jégverő hálóknak köszönhetően kevés kárt szenvedett. Veneto régióban már nem volt ilyen derűs a kép: itt a fagyok és a jégesők 29%-os terméscsökkenéshez vezettek a 2022-es szinthez képest. Ennél is nagyobb gond, hogy az étkezési alma kihozatali aránya mindössze 43% az összmennyiségen belül - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Emilia-Romagna tartományból jégeső okozta károkat is jelentettek, ezek a nyári viharok pusztításával együtt 10%-os volumencsökkenést eredményeztek. A 2023 májusi árvizek azonban az Assomela jelentése szerint sokkal kevésbé jártak súlyos következményekkel, mint amire számítani lehetett. Az északi régiókban egyébként viszonylag stabil maradt az almatermés mennyisége: Friuli-Venezia Giuliában 5%-os növekedést, Lombardiában pedig az árvizek ellenére is csak 1%-os csökkenést regisztráltak a 2022-es évhez képest.
A 2023-as évben Olaszországban 13%-os csökkenést regisztráltak a bioalma mennyiségében (167 681 tonna), ami főként a Veneto tartományban tapasztalt erőteljes visszaesésnek tudható be. A szezon elején a piac fogékonynak bizonyult, és az EU és az EU-n kívüli országokba irányuló export is jól indult: az olasz almakivitel értéke 10%-kal nőtt, különösen az EU-n kívüli országokba.
A piaci helyzet további alakulását elsősorban a narancs és a körte szokásosnál kisebb termése befolyásolhatja. Összességében az olasz almatermesztők optimistán vághatnak neki 2024-nek, hiszen a kereslettel várhatóan nem lesz probléma, az alma minősége pedig általában kiváló.