Nincs annyira elmaradva a magyar élelmiszer-gazdaság, mint sokan hiszik

Nincs annyira elmaradva a magyar élelmiszer-gazdaság, mint sokan hiszik

agrarszektor.hu
Ha összehasonlítjuk az uniós tagállamokkal és az uniós átlagokkal, akkor a magyar élelmiszeripar nincs annyira lemaradva, mint amennyire hisszük - mondta el Hollósi Dávid a Portfolio AgroFood 2024 Konferencián. Az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója beszélt arról is, hogy melyek jelenleg a magyar élelmiszer-gazdaság legnagyobb problémái, és hogy mi lehet ezekre az adekvát válasz, valamint felsorolta az egyes kitörési lehetőségeket, különös tekintettel a saját brandek létrehozására és promotálására.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Hollósi Dávid szerint az elmúlt 150 évben öt nagy fordulópontja volt a magyar élelmiszer-gazdaságnak: a XIX. század, különösen a kiegyezés után, Trianon, a II. világháború és az utána történtek, a rendszerváltás és a XXI. század, különös tekintettel az uniós csatlakozásra. A MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója kifejtette, hogy a 19-20. század fordulóján 19-20. század fordulóján a magyar élelmiszeripar önmagában közel akkora termelési értékkel rendezett, mint a többi ipari alágazat összesen, és ebben az időszakban a hazai export 60-70%-át a mezőgazdasági termékek adták, szemben a mostani 5-10%-kal.

Trianon a magyar élelmiszer-gazdaságnak is óriási törést okozott, elveszett az ország élelmiszeripari gyártókapacitásának 45%-a, az erdők 90%-a, a vasúthálózat 65%-a, a belföldi fogyasztók 64%-a és valamennyi tengeri kikötőnk. Emellett eltűntek a korábbi beszállítók, és a megszülető utódállamok bezárkózó gazdaságpolitikát folytattak, ami szintén nem segített a helyzeten

- mondta Hollósi Dávid.

Ezt követően a II. világháborúban rengeteg fontos gyártóegység elpusztult, és az élelmiszeripar termelésénak aránya az iparból lefeleződött. A világháború után nagyjából sikerült újjáépíteni a rendszereket, és a rendszerváltásig a magyar élelmiszeripar ismét jó minőségben tudott termelni - mondta el a szakember. A rendszerváltás során a magyar élelmiszeripar elvesztette az orosz exportpiacot, ugyanakkor elkezdődött az EU-hoz való közeledés. Az ország gazdasági és politikai rendszerváltása az állami vagyon privatizációs folyamatát indította el, és kialakult egy olyan tőkestruktúra, amelyben az eszközök 32%-a állami, 30%-a belföldi és 38%-a külföldi tulajdonban volt. A rendszerváltozás után azonban beszakadt a magyar agrártermelés, és mind a mai napig nem tudott ezen túllépni: az állattenyésztés kibocsátása még mindig az 1970-es évek eleji szinten van. Hollósi Dávid szerint az uniós éveket az útkeresés jellemzi, és amíg sokáig a szántóföldi növénytermesztés volt a húzóágazat, tavaly erősödés volt megfigyelhető az állattartásban.

A szakember végül egy gyors elemzést adott a magyar élelmiszer-gazdaság helyzetéről és lehetőségeiről. Ennek során kifejtette, hogy már nem és még nem pozícionált és kommunikált a méretünk és a helyünk a világban, aminek a megoldása a globális gondolkodás és a lokális cselekvés lenne, az ismertség régiós szintű fejlesztése. Hollósi Dávid beszélt arról is, hogy Magyarország agrárországként tekint magára, de a gazdaságban és a foglalkoztatottságban az ágazat betöltött szerepe kicsi. Az itthon megtermelt gabonát mostanáig főleg exportáltuk, a jövőben azonban inkább a feldolgozásra és a magas hozzáadott értékű termékek előállítására kellene koncentrálni.

A magyar élelmiszer-gazdaságnak, mivel volumenben nem tud versenyezni más tagállamokkal, a minőségre, a brandekre kell rámennie

- ismételte meg Hollósi Dávid.

A szakember szerint probléma az is, hogy azt hisszük, hogy diverzifikált a mezőgazdasági termelésünk, de valójában mind a termelési, mind a feldolgozási oldalon 80%-ban 3-3 alágazat van, ezen pedig fejleszteni kellene. Az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója beszélt arról is, hogy egyelőre nem kielégítő a termékpályák működése, ennek következtében egyenlőtlen a jövedelemelosztás. Ennek megoldása az lehet, hogy be kell tagozódni a termékpályákba, legyen ezekből 8-10 olyan, ami aztán 4-5 exportképes vállalatnak dolgozik be. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az agrárpolitika szerepe folyamatosan csökken, ezen a téren megújulásra és újragondolásra lesz szükség.

Nagy problémát jelent a vállalkozásoknál az információhiány és az intuitív működés. Ma már luxus tájékozatlannak lenni, ha valaki, valamit valahol jobban tud, akkor annak utána kell nézni

- húzta alá Hollósi Dávid.

A szakember szerint az sem szerencsés, hogy nem hajtjuk végre jól a stratégiákat, márpedig minden stratégia annyit ér, amennyit végrehajtanak belőle. A jövőben ezért egy átfogóbb, jobban végiggondolt és végrehajtott élelimszeripari stratégiára lesz szükség, valamint arra, hogy szakítsunk az "eddig is működött, miért ne működne ezután is?" szemlélettel.

A Portfolio AgroFood 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

 

Címlapkép forrása: Berecz Valter
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?