Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az élelmiszeripar a GDP 8 százalékát teszi ki, de hozzávesszük a ráépülő szolgáltató szektort, akkor 15 százalékot jelent, a kiskereskedelemmel együtt pedig már egynegyed körüli arányról beszélünk. Fontos ágazatról van szó, de tudomásul kell venni, hogy az Európai Unió élelmiszeripara a legfejlettebb, mi pedig itt indulunk.
Rögtön a Forma1-ben kell versenyeznünk
- mondta el Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke. Hozzátette: a brandépítés, a minőség mellett ugyanakkor a volumen is fontos ahhoz, hogy exportképesek és regionálisan meghatározó legyen Magyarország.
Életképes szereplőket kell támogatni
A pályázatokról szólva kiemelte: fontos, hogy a pályázók versenyeztessék a bankok ajánlatait, és az lenne a célravezető, ha a már bizonyított szereplők jutnának jó lehetőségekhez. Az életképes, nagyobb önerőt felmutatni képes pályázók tudnak a bankszektortól is megfelelő finanszírozást szerezni. Mint fogalmazott:
El kell kerülni azt, hogy tízmilliós cégek kapjanak milliárdokat.
Hollósi Dávid szót ejtett a szóban forgó 10 százalékos kamattámogatásról is, amellyel a 10 éves beruházás hitele átlagosan 4-5 százalékosra jön ki, amellyel már megvalósíthatók, kitermelhetők a pályázatok. Hozzátette:
Három éve nincsenek érdemi beruházások az élelmiszeriparban. Itt van már az ideje a fejlesztéseknek.
Itt az előkészítés ideje
A kap.gov.hu oldalon az összes pályázati információ időben megjelenik. Az előkészítő tevékenységeket, a projektmenedzseri feladatokat, a tervezést, a bankokkal való egyeztetést ugyanakkor meg lehet már kezdeni most, amíg a konkrét pályázatok megjelennek - mondta el Huber Balázs, a Magyar Államkincstár főosztályvezetője.
Egy megfelelően előkészített pályázat révén el lehet kerülni a később kiderülő pontatlanságokat – tette hozzá és hangsúlyozta: kellően felkészült tanácsadással érdemes belekezdeni a pályázatok megvalósításába.
A kamattámogatási konstrukcióról szólva kijelentette: a hitel lehívása, a kamatköltség felmerülése után kell igényelni a támogatási formát.
A menedzsmenten múlik a siker
Oda kellene eljutni, hogy a villányi vagy tokaji szőlőből termelt borok mellett, egyéb minőségi magyar élelmiszereket is el lehessen adni New Yorkban vagy Sanghajban
- jelentette ki Kovács Zoltán, a Rekontir Cégcsoport ügyvezető igazgatója, aki szerint ehhez promóció és marketing kellene, aminek jelenleg nem látja a jeleit.
A pályázatokról szólva kijelentette: fontos leszögezni, hogy a támogatási kérelmek bizonyos részei a jelenlegi verzió szerint nem hiánypótolhatók, ilyen például az építész tervdokumentáció és részben az árajánlatok.Ami ennél is lényegesebb, hogy minél előbb legyen egy konkrét beadási határidő, mely a pályázatok előkészítését és a beruházók döntését is segítheti, gyorsíthatja. Így is vannak buktatók egy ilyen folyamatban: elszállhatnak a költségek, módosulhatnak az eszközbeszerzések, nagy szerepe lehet a költségvetésmódosítások gyors és hatékony kezelésének, így a legfontosabb, hogy minőségi, releváns szakági tapasztalattal rendelkező, minél komplexebb projektmenedzsment tanácsadó partnerrel induljanak neki a szereplők a folyamatnak.
Nagy húzócégek jöhetnek létre
A Hell jó példa arra, hogy egy átgondolt stratégiával és márkaépítéssel a világ élvonalába lehet kerülni
- jelentette ki Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára. Mint elmondta: hamarosan indul a nemzeti bajnok program jelentkezési szakasza, amelynek célja, hogy ilyen vállalkozások kerüljenek az élvonalba. Az államtitkár elmondta:
Némi csúszás várható, eredetileg június 15-től vártuk a pályázati kiírásokat, de egy hónappal később jönnek a pályázatok. Második körre is lesz lehetőség, 2024-ben és 2025-ben is lesz pályázati kiírás.
Egyetértett azzal, hogy minőségi és tapasztalt tanácsadással kell elkezdeni a pályázatok megvalósítását. Nobilis Márton hozzátette: azt várja a pályázatoktól, hogy a nagy cégek rövid idő alatt látható eredményt tudnak felmutatni a fejlesztések révén.
Jó helyre kerül a pénz, de jól is kell csinálni
Az exporttöbblet 50-80 százalékát a mezőgazdaság és az élelmiszeripar adja, ha megnézzük, hogy magunktól mit tudunk csinálni, látni fogjuk, hogy ebben jók vagyunk
- mondta el Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai főigazgató-helyettese. Hozzátette:
el kell olvasni alaposan a pályázatokat, de nagyon csodálkoznék, ha valaki meg tudja csinálni önállóan.
Ennek ellenére érdemes megismerni a feltételeket, mert még profi pályázatírókkal is előfordulhatnak hibák. Felelősségteljesen, figyelemmel kell nekivágni a feladatnak.
A Portfolio AgroFood 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink: