Új őrület hódít a magyaroknál: egyre többen vágnak bele ebbe a bizniszbe

Új őrület hódít a magyaroknál: egyre többen vágnak bele ebbe a bizniszbe

agrarszektor.hu
Az elmúlt években jelentős változások történtek a magyar tejiparban. Egyre több vállalkozás kezdett tejfeldolgozásba, sokan különösen a sajtkészítés területén látnak fantáziát. A kisüzemi és kézműves termékek előállítása növekedett, miközben a külföldi tőke aránya is emelkedett az ágazatban - írja a VG.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint a tejfeldolgozó, tejtermékgyártó cégek 58 százaléka van magyar tulajdonban, ami a külföldi tőke arányának növekedését jelzi itthon. Bár számszerűleg a mikrovállalkozások vannak többségben, a nyolc legnagyobb cég fedi le a tejfeldolgozás több mint 80 százalékát. Az elmúlt években több vállalkozás kezdett tejfeldolgozásba Magyarországon. Ezen belül is a sajtkészítés bővült a legnagyobb mértékben, főként a kézműves és kisipari feldolgozás növekedése révén. Ehhez jelentősen hozzájárultak a különböző támogatások is.

Az új üzemek indítása mellett a nagy cégek közül többen új termékvonalat építettek ki, illetve kapacitásnövelő fejlesztéseket hajtottak végre. Ugyanakkor voltak olyan vállalkozások is, amelyek befejezték a termelést. A felmérés szerint a tejfeldolgozáshoz tartozó hűtőtárolók műszaki kapacitása 17,1 ezer tonna volt, de ezek kihasználtságában jelentős különbségek mutatkoztak. A pasztőrözőberendezések súlyozott átlagos kapacitáskihasználtsága 39,6 százalék volt 2023-ban, ami 2,1 százalékponttal magasabb, mint 2020-ban.

EZ IS ÉRDEKELHET

Változás volt 2023-ban 2020-hoz képest, hogy a feldolgozott mennyiség 36 millió literrel csökkent. Ugyanakkor nőtt a natúrsajt-gyártás kapacitása, óránként 29,9 tonnára, ami 5 tonnával több, mint 2020-ban. Ez főként annak köszönhető, hogy tavaly több új cég kezdett sajtkészítésbe Magyarországon. A savanyútej és savanyútejszín-készítményeket gyártó cég súlyozott átlagos kapacitáskihasználtsága 34,3 százalék volt 2023-ban, ami alacsonynak tekinthető. Az üzemegységek közel 60 százalékának kihasználtsága nem érte el a 40 százalékot, és csak 8 százalékuk esetében haladta meg a 80 százalékot.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?