Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Napjainkban egyre nagyobb teret kapnak a saját magunk által megtermelt zöldségek, nincs ez másként a burgonya esetében sem. Termelhetjük szabadföldön, de akár erkélyeken, zsákokban is. A burgonya számos étel alpanyaga, ez a zöldség pedig képes átvészelni a téli hűvös hónapokat, sőt még tápértékét is megőrzi amennyiben megfelelő körülményeket biztosítunk neki, így akár télen is saját kertünkben megtermelt burgonyából csemegézhetünk. Szeptembertől egészen október végéig, akár november közepéig is tarthat a téli tárolásra szánt burgonya felszedése és raktározása. A burgonyát akkor a legmegfelelőbb felszedni, amikor a növény föld feletti része barnul, elszárad.
Télire csak a jó minőségű, sérülésmentesen betakarított burgonya alkalmas, mivel a gumók élő szervezetek, amelyek jelentős mennyiségű vizet tartalmaznak - akár 75 százalékkot is - ezért kiemelten fontos a fertőzésektől való védelmük.
A betakarítás fokozott figyelmet igényel, ügyelni kell arra, hogy a raktározni kívánt gumókon ne legyen sérülés. Ha ez mégis bekövetkezik, igyekezzünk a krumplit minél hamarabb, friss fogyasztásra felhasználni. A már csírázó, penészes vagy egyéb betegséget mutató krumpli nem alkalmas tárolásra. Érdemes úgynevezett télálló burgonyát választani, ilyenek például a Desiree, az Ella, a Kondor fajták. Általánosságban elmondható, hogy a rózsaszínű fajták a kevésbé télállóak, mint a sárga vagy a fehér színű társaik. A burgonya hosszú távú tárolásához érdemes hűvös, sötét helyet választani, például egy pincét vagy hűvös kamrát. Fontos, hogy a tárolóhely száraz legyen, ne legyen párás. Az ideális tárolási hőmérséklet 8-10 °C között van; ennél melegebb vagy párásabb környezetben a burgonya gyorsabban csírázik és romlik meg. Arra is mindképpen érdemes ügyelni, hogy fagy semmiképp se érje a gumókat, mert magas víztartalmuk miatt erre rendkívül érzékenyek.
Fontos a megfelelő tároló használata
Akár saját termesztésű, akár bolti burgonyát szeretnénk eltárolni télire, ne helyezzük őket műanyag zacskókba vagy műanyag ládákba. A műanyag rosszul, vagy egyáltalán nem szellőzik, visszatartja a nedvességet, ami párás környezetet teremt és ezáltal a burgonya gyorsabban romlik meg. Fontos, hogy a tárolt krumpli megfelelően szellőzhessen, erre használhatunk kartondobozt, melyeket elláttunk szellőzőkkel, vagy bármilyen más, jól szellőző dobozt, rekeszt is.
A hűtőben való tárolás nem előnyös a helyhiány miatt, illetve azért sem, mert ha hosszú távon hideg éri a gumókat, a benne lévő keményítő cukorrá alakulhat, amitől az ízük is megváltozik, továbba gyorsabban romlanak.
Fontos továbbá, hogy vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, mint a vöröshagyma, az alma és a banán, amelyek mellett nem ajánlott a burgonyát tárolni, mivel etiléngázt bocsátanak ki. Ez a gáz felgyorsítja a környezetükben lévő termények érését és romlását. Házi burgonyák eltárolása előtt egy további lépésre lesz szükség: a szárításra. Ezt a folyamatot a bolti burgonyák esetében általában már elvégzik, mielőtt a polcokra kerülnek. A betakarítás után terítsük szét a frissen felásott burgonyát a napon, és hagyjuk legalább egy napig száradni. Bár a burgonyának nincs szüksége hosszú szárításra, mint sok más terménynek, legalább egy napot kell száradnia, hogy tartósabb maradjon a téli tárolás során.
Évről évre egyre kevesebb burgonyát fogyasztunk
Ahogyan az Agrárszektor korábban megírta, a KSH adatai alapján a hazai burgonyafogyasztás 2005-ben még fejenként 66,8 kilogramm volt, ami 2010-re 60,5 kilogrammra csökkent, 2017-ben pedig elérte a mélypontját 57,1 kilogrammal, majd 60 kilogramm körül stabilizálódott. A fogyasztás Magyarországon alacsonyabb az EU28 átlagánál, és a legalacsonyabb a V4-országok között. A termelés is folyamatosan csökken: míg 1960-ban még 3 millió tonna burgonya termett, addig a 2000-es évek elejére ez 700-800 ezer tonnára esett vissza.
A KSH szerint 2000-ben még 44 ezer hektár volt a burgonyatermő terület, 2023-ban viszont már csak 8 ezer hektárt műveltek be. Ennek eredményeként a termés mennyisége 2022-ben alig érte el a 200 ezer tonnát, 2023-ban pedig 161,5 ezer tonnára csökkent.
Nem csak burgonyát, almát is sikeresen eltárolhatunk télen
A másik alap növény, amelyet télre rengeteg háztartás előszeretettel eltárol, az az alma. Az alma az egyik legkedveltebb gyümölcs, ráadásul jól tárolható télen, így hosszan ellát minket vitaminokkal és rostokkal. A tárolás nem csak az eltartásról szól; bizonyos almáknál ez idő alatt alakul ki fajtára jellemző illata, illetve ekkor válik a gyümölcshús puhábbá és lédúsabbá. Ideális tárolóhely egy pince, ahol a hőmérséklet 3-6 °C között van, a páratartalom 80-90 százalék és biztosított a jó szellőzés.
Sokmindentől függ a tárolás sikere
Az alma minősége és tárolási veszteségei nagyban függnek a szüret időzítésétől. A tárolás során fontos különválasztani a sérült vagy megnyomódott almákat és ezeket mielőbb elfogyasztani. A jégverés, varasodás vagy kártevők által károsított gyümölcsöket szintén külön kell válogatni. A tárolhatóság időtartama az almánál főként fajtától függ: az őszi és téli fajták tárolhatók a leghosszabb ideig. Például a Jonagold 4-10 hónapig, a Golden Delicious áprilisig, az Idared pedig akár nyár elejéig is eltartható, természetesen a tárolási körülményektől függően.
A legmegfelelőbb alma tárolására a hűvös, fagymentes, jól szellőztethető helyiségek.
Fontos, hogy a hőmérséklet ne haladja meg az 5 °C-ot, és télen se csökkenjen -1 °C alá, amit leginkább szellőztetéssel érhetünk el. Hideg téli napokon a szellőztetést déli órákban, melegebb őszi napokon pedig éjjel végezzük. Az optimális páratartalom 90 százalék, ami segít megakadályozni a gyümölcsök fonnyadását. Az almát nem ajánlott más erős szagú termény mellett tárolni, például birsalma vagy hagyma közelében, mert azok illata könnyen átjárhatja a gyümölcsöt. A betárolt almát ajánlott kéthetente ellenőrizni, és eltávolítani a romlott, foltos vagy enyhén megpuhult gyümölcsöket, mivel ezek gyorsan megfertőzhetik az egészséges almákat is.
Idén az almatermesztőket sem kímélte az időjárás
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) becslése szerint az idén hozzávetőlegesen 150 ezer tonnával kevesebb almát takaríthatnak be a hazai ültetvényeken, mint tavaly. Az étkezési minőségű alma mennyisége a várakozások szerint 90-100 ezer tonna körül alakul majd, míg 220-240 ezer tonna lesz az ipari alma, jóllehet 110 ezer tonnára tehető a hazai étkezési alma piac, és 400 ezer tonna a feldolgozóipari kapacitás. Az aszály és a hőség miatt a gyümölcsméretek növekedése elmarad a szokásostól, így - főleg az eleve kisgyümölcsű fajtáknál - várhatóan kisebb lesz a gyümölcsméret, amit az étkezési alma piacnak idén tolerálnia kell.
Az alma és a burgonya mellett még számos zöldség van, melyet télen is sokáig eltárolhatunk, melyekről összességében elmondható, hogy száraz, hűvös, jól szellőző és sötét helyen érdemes tárolni. Ilyenek lehetnek még a gyökérzöldségek ( zöld rész nélkül), az édesburgonya, a vöröshagyma, lilahagyma és a fokhagyma, de még a sütőtök is.