Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Magyarországon idén mintegy 20564 hektáron folyik almatermelés. A legfontosabb termesztőkörzetünk továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, ahol összesen 15 136 hektár almaültetvény található. E mellett Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala vármegyékben is jelentős felületen termesztenek almát a gazdálkodók. A termőterület sajnos évről évre szűkül, tíz évvel ezelőtt például még mintegy 30 ezer hektár almaültetvény volt az országban. Az ágazat kilátásait tekintve a folyamat a jövőben is folytatódhat, a szakemberek előrejelzése szerint a termőterület évente mintegy 1000 hektárral csökkenhet az előttünk álló időszakban, de ez a folyamat rosszabb esetben drasztikusan fel is gyorsulhat - írta meg lapunk korábban.
Mi várható idén?
Az Agrárszektor nyáron több almatermelőtől megtudta, hogy az aszály nem okozott gondot, és a tavaszi fagyok sem jelentettek akkora problémát, mint tavaly. A hűvös és csapadékos időjárás hatására azonban megjelentek a gombabetegségek, amelyek ellen folyamatosan védekezni kell, ráadásul a beporzás is gyengébb volt idén. A megkérdezett termelők éppen ezért inkább közepes termésre számítottak, arra viszont mind rámutattak, hogy a 2022-höz képest ez mindenképpen bőségesebb hozamot jelent majd - és így is lett.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB közös becslése szerint az idén összességében mintegy 500-550 ezer tonna közötti almatermés várható. Ebből a mennyiségből 400-430 ezer tonnát tehet ki az ipari alma és 100-120 ezer tonna a friss piacra szánt gyümölcs. Mindez azért is örvendetes(ebb), mert a tavalyi almatermés jelentősen elmaradt a várakozásoktól, hiszen az előzetesen becsült 300-350 ezer tonnához képest végül csak 280 ezer tonnányi alma termett a hazai gyümölcsösökben. Ugyanakkor érdemes kiemelni azt is, hogy 2021-ben 520 ezer tonna alma termett Magarországon, és még ez is jócskán elmarad az ország 600-650 ezer tonnás termelési potenciáljától.
Milyen árakkal találkozhatunk most a boltokban?
Az alma ára is rendkívül széles skálán mozog, hiszen befolyásoló tényező az, hogy honnan származik, milyen fajta, bio, vagy nem bio és mekkora kiszerelésben árulják.
- A Kifli.hu-n egy kilogramm hazai Gála alma 600 forint, míg a bio kilója 650 forint. De van olyan bio alma is, melyet 4-es kiszerelésben árulnak és 1390 forintba kerül.
- A Nagybani piacon az I. osztályú import alma kilója 400-650 forint között érhető el, a hazai Golden alma 400-450 forint, a hazai Royal gála pedig szintén 400-450 forint.
- Az Auchanban az Idared alma kilójáért 443 forintot kell fizetni, de származási országnak Magyarország, Lengyel, Ausztria és Belgium is fel van tüntetve.
Ha pedig jóval olcsóbban - akár 200 forint körüli áron - szeretnénk megvásárolni ezt a gyümölcsöt, akkor a népszerű Szedd Magad akciók keretein belül megtehetjük:
Baranya megyei Szedd Magad
- Mozsgó, Győri Gyümölcsös
Bács-Kiskun megyei Szedd Magad
Fejér megyei Szedd Magad
Győr-Moson-Sopron megyei Szedd Magad
- Győrszentiván, Mészáros Gyümölcsös,
- Győrszentiván, Nagy Család Gyümölcsöse
Hajdú-Bihar megyei Szedd Magad
Heves megyei Szedd Magad Akciók
- Gyöngyös, Székely Családi Gazdaság
- Tenk, Sáfrán Kert
Nógrád megyei Szedd Magad
Pest megyei Szedd Magad
- Halásztelek, Tangazdaság,
- Pécel, Hardi Miklós kertje,
- Pomáz, Dolina,
- Pomáz, Dolina - Wisnovszky Családi Gazdaság,
- Pomáz, Margitligeti út,
- Szob, Nagy Családi Gazdaság,
- Tök, Tök jó gyümölcs,
- Törökbálint, Kiss Marika,
- Törökbálint, Mártonék
Somogy megyei Szedd Magad
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szedd Magad
- Nyírbátor,
- Nyírkáta
Tolna megyei Szedd Magad
- Madocsa, Gombos Család Almáskertje
Zala megyei Szedd Magad
Nagykanizsa, Borda Családi Gazdaság