Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Június végén újabb jelentős gyárbővítési projektet zárt le a Hungrana Kft. A vállalat új üzemegységében a kukoricarostból és egyéb fehérjében dús komponensből állítanak elő pelletált állati takarmányt . A közel 3 milliárd forintos beruházás eredményeként megvalósuló létesítmény építési munkáit a tavalyi évben kezdték meg és a gyárrészleg az idén készült el, a beüzemelési munkák június folyamán zárultak le.
Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter avatóbeszédében stratégiai fontosságúnak nevezte az osztrák-amerikai tulajdonú vállalatot, és hangsúlyozta, hogy a Hungrana nemcsak itthon, hanem a nemzetközi piacokon is Magyarország versenyképességét bizonyítja. A miniszter elmondta, hogy
Johann Marihart, az egyik tulajdonos, az Agrana ügyvezető igazgatója kiemelte: a tulajdonostárs ADM-mel közösen mindent megtesznek a szabadegyházai gyár fejlesztéséért, miközben figyelembe veszik a piaci lehetőségeket és a kukoricatermést. Példaként említette, hogy az üzem kapacitása az elmúlt 26 évben tízszeresére nőtt, és a szabadegyházi etanol üzem az egyik legversenyképesebb a világon. Anthony Sepich, az ADM értékesítési igazgatója hozzátette, hogy az új gyáregységben alkalmazott biztonságos technológiához hasonló nemcsak Magyarországon, az Európai Unióban sincs.
Kelemen Kálmán, a Hungrana Keményítő- és Izocukorgyártó és Forgalmazó Kft. ügyvezetője és pénzügyi igazgatója a beruházást komoly lépésnek nevezte a vállalat életében. Emlékeztetett arra, hogy a tulajdonosok az elmúlt 10 évben 230 millió eurót fektettek be Szabadegyházán. Az új, világszínvonalú üzem új lehetőség számukra a piacokon, miközben minimalizálja a technológiai veszteségeket és komoly lépés a munkabiztonság növelésében - tette hozzá.
A szabadegyházi gyárat melasz alapon működő alkoholüzemként alapították 1912-ben, majd később, a kukoricafeldolgozó vonal elindítását követően az izocukorgyártás is elkezdődött 1981-ben. A privatizációt követően az állami tulajdonú Szabadegyházi Szeszipari Vállalat értékesítésével létrejött a Hungrana Kft. A gyárat folyamatosan fejlesztik, így a 90-es évek közepének napi 400 tonnás kukoricafeldolgozó kapacitását napjainkra közel 3500 tonnára növelték.