Ez mindenkit érint: nagy célt tűztek ki a magyarok a hulladék-visszagyűjtésben

Ez mindenkit érint: nagy célt tűztek ki a magyarok a hulladék-visszagyűjtésben

agrarszektor.hu
2023-ban 20. alkalommal rendezte meg a Csomagoló Eszköz Begyűjtési Rendszer (CSEBER) konferenciát az azonos nevű nonprofit vállalkozás. Ennek keretén belül a magyar mezőgazdaság, a növényvédőszer gyártók, a növényorvosok és a szakmai szervezetek számoltak be a hulladékkezelés és hulladékgazdálkodás helyzetéről Magyarországon, ismertették az elért eredményeket és tettek javaslatokat a leküzdendő kihívások megoldására.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Görög Róbert, a Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője az idén 20 éves Cseber Konferencián arról beszélt, hogy 2020-ban a nagy növényvédőszer gyártók az uniós jogszabályok és stratégiák alapján önkéntes kötelezettségvállalásokat tettek, 2030-es határidővel. Ennek része a CropLife Europe is, amely a gyártók közös képviseleteként működik, és mostanra már 22 multinacionális vállalat csatlakozott hozzá, illetve 32 országban vannak jelen. A szövetségnek három fókuszterülete van, amelyen belül hat kötelezettségvállalást tettek, hogy 2030-ig 10 milliárd eurót fordítanak innovációra, precíziós és digitális technológiákra, 4 milliárd eurót fektetnek be a biológiai növényvédelembe, elérik a 75%-os begyűjtési arányt a műanyag növényvédő szeres csomagolások visszagyűjtése terén, 2025-ig valamennyi uniós tagállamban elérhetővé teszik a visszagyűjtési rendszert, illetve 2030-ig 1 millió gazdat és szaktanácsadót ismertetnek meg a jó gazdálkodási gyakorlatokkal, és valamennnyi uniós gazdát megismertetnek a zárt betöltési rendszerekkel. Az eredményeket illetően Görög Róbert elmondta, hogy 1 év alatt 112 ezer termelőhöz jutottak el az eredmények, és 2023-ban 66%-os lett a visszagyűjtési arány, de ez csak 1% növekedés 2020 óta. A kísérleti begyűjtési projekteknél a visszagyűjtés a nulláról 39%-ra nőtt, és hogy 2020-ban 20 uniós tagállamban volt gyűjtési program. A szakember kiemelte, hogy a CropLife Europe tagjai 2015-2021 között 2,15 milliárd eurót fektették be digitális és precíziós gazdálkodási technológiákba, a biológiai növényvédő szerek fejlesztésénél már most látható, hogy meg fogja haladni a 4 milliárd eurót. Görög Róbert végezetül kiemelte, hogy az Európai Unióban továbbra is nagyon komoly problémát jelent a növényvédő szerek hamisítása és illegális forgalmazása: ez utóbbi a teljes értékesítés 14%-át teszi ki.

Balázs Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Mezőgazdasági Igazgatóságának szántóföldi szakértője elmondta, hogy az elmúlt években a mezőgazdaságot számos nagy világszintű esemény alakította, mint például a sertéspestis megjelenése Kínában (2018), ami egy jelentős felvásárlási hullámot indított el, de ide tartozik a koronavírus-járvány is, amelynek hatására szétzilálódtak a globális szállítási láncok, illetve 2022-ben a történelmi aszály és a februárban kirobbant orosz-ukrán háború. 2023-ban a termelőknek jövedelmezőségi problémákkal kell szembenéznie, ráadásul ez zsinórban a harmadik év, amikor a gazdák mínuszos évet zárnak - mutatott rá Balázs Viktor. A szakember elmondta, hogy a NAK számításai szerint Magyarországon egy intenzív gazdaságban, optimális körülmények között a jövedelmezőséghez a gazdáknak az őszi búzánál 9,2, kukoricánál 14, napraforgónál 5,5, az őszi káposztarepcénél pedig 5,2 tonna/hektáros átlaghozamokat kellene elérnie. Balázs Viktor beszélt arról is, hogy az új uniós Közös Agrárpolitikában felerősödtek a zöld elvárások, ráadásul teljesen átalakult a korábbi, jól ismert rendszer, ami rengeteg nehézséget okozott idén a támogatások igénylése során. A szakértő elmondta, hogy a környezetvédelem terén a NAK céljai között szerepel a fentebb már említett 75%-os visszagyűjtési arány elérése 2025-re, a műanyag csomagolású növényvédő szereknél a háromszori kiöblítés kultúrájának népszerűsítése, valamint a CSEBER támogatása.

Hunyadi István, a Növényorvosi Kamara elnöke elmondta, hogy a növényorvosok megítélése eléggé negatív Magyarországon, így a szakma képviselőinek minden eszközt be kell vetniük, hogy eloszlathassák a tevékenységüket érintő tévhiteket. A szakember rámutatott, hogy az az állítás, hogy a mezőgazdaság a világ legszennyezőbb iparága, egyszerűen nem igaz. Hunyadi István beszélt arról is, hogy a hulladékgazdálkodás és a visszagyűjtési rendszer a fogyasztók és a termelők érdeke is.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?