Új agrárképzési stratégiát hozott létre a MATE

Új agrárképzési stratégiát hozott létre a MATE

agrarszektor.hu
A MATE2030 stratégia megalkotásával a jövő agrárgenerációjának képzését, az innovációk megteremtését, a tudásintenzív mezőgazdaság erősítését, a nemzeti versenyképesség növelését, a zöld jövő további építését, az agrárközösség összefogását és a vidék-város közötti kohézió elősegítését tűzte zászlójára a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Az öt fő terület mentén kijelölt munka a MATE 2021. február 1-jei megalakulásával már megkezdődött, így érezhetők már az első pozitív hatások is. A képzési kínálat megújulása és az oktatási-kutatási infrastruktúra fejlesztése mellett az egyetem a nemzetközi rangsorokon is jelentősen előrelépett: a QS agrártudományi rangsorában például két év alatt 100 helyet javított, a THE rangsorának éhezés elleni küzdelmet meghatározó kategóriájában pedig egyetlen magyarként került a világ 100 legjobbja közé.

Céljaink eléréséhez új alapokra helyezzük az egyetem szerepfelfogását: nem követni, hanem alakítani kívánjuk a változás irányát. Célunk, hogy a MATE a régió vezető agráregyetemeként Kelet-Közép-Európa olyan szakmai bástyájává váljon, ami sikeresen csatornázza be a regionális szakértelmet a nemzetközi akadémiai véráramba. Stratégiánkat követve olyan egyedi tudásbázist és társadalmi összefogást hozunk létre, amely új lendületet ad a magyar mezőgazdaságnak a globális versenyben való szintlépéshez

- hangsúlyozta Gyuricza Csaba rektor.

A magyar élelmezésbiztonság jövőjének kulcsa a tudásintenzív mezőgazdaság erősítése, aminek létrehozásában a MATE elengedhetetlen szerepet játszik. Az egyetem kutatási és innovációs tevékenysége lefedi a teljes ellátási láncot, ami nagyban hozzájárul a nemzeti önellátás tudástőkéjének fejlesztéséhez. Mindez az egyetem kiemelkedő vállalati kapcsolatrendszerével együtt kiváló termőtalajt biztosít egy nemzetstratégiai szintű agrárinnovációs ökoszisztéma létrehozására.

A trendek alapján jól látszik az is, hogy a jövő agrárgenerációjának minden eddiginél nagyobb szüksége lesz olyan készségek elsajátítására, mint a technológiai tudatosság, az innovációs fogékonyság, a fenntarthatósági szemlélet, a globális kitekintés és a stratégiai tervezés, ugyanis ezek biztosítják számukra a jövő kihívásaihoz való alkalmazkodást. A MATE végzett hallgatói mindezt a tudást itthon és a nemzetközi agráriumban is kamatoztatni fogják, és ezáltal hatékonyan járulhatnak hozzá a hazai és globális problémák megoldásához.

Fontos arra is kitérni, hogy a klímaváltozás és a kapcsolódó társadalmi-gazdasági kihívások új szerepbe helyezik a világ agráregyetemeit. Jelentősebb hangsúly került ugyanis arra, hogy a naprakész tudást hogyan lehet a lehető legrövidebb idő alatt széles közeg számára érthetővé és alkalmazhatóvá tenni és ezzel együtt az agrárium megítélését pozitív irányba változtatni. A gyors és közvetlen hatásgyakorlás érdekében a MATE minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet majd arra, hogy kiterjessze tudását a kapuin túl, legyen szó szakpolitikai tanácsadásról, a hazai gazdáknak nyújtott továbbképzésekről és szolgáltatásokról, fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokról, a nemzeti élelmiszerbiztonság garantálásáról, vagy táj- és környezetvédelmi kezdeményezésekről.

(Címlapkép forrása: MATE)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?