Tovább hódít a rovarfehérje-őrület Magyarországon: komoly projekt indult

Tovább hódít a rovarfehérje-őrület Magyarországon: komoly projekt indult

agrarszektor.hu
A fenntarthatóság egyre nagyobb hangsúlyt kap a mezőgazdaságban, különösen a takarmányozás területén. Hanson Sophie egyéni vállakozó a Grinsec Kft.-től vásárolt megy egy üzemet, melyet az Öregtölgy Farmon telepített: a fekete katonalégy (Black Soldier Fly, BSF) lárváit hasznosítja fehérjében gazdag takarmányként, amely a tyúkok, sertések és halak számára jelenthet alternatívát a hagyományos fehérjeforrások, például a szója helyett. Az EU-s támogatással épült üzem a fenntartható gazdálkodást és az élelmiszerhulladékok újrahasznosítását célozza, amely hosszú távon jelentős környezeti előnyökkel járhat. Az Agrárszektor most utánajárt, hogy pontosan mik is ezek az előnyök.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Újabb fejezet nyílik a fenntartható mezőgazdaság terén itthon azzal, hogy megkezdi a fekete katonalégy (Hermetia illucens) tenyésztését a vállalat, ez kétségtelen. Ez az innovatív biotechnológiai eljárás egyszerre támogatja a takarmányozást és az organikus hulladék lebontását, hozzájárulva a környezetbarát élelmiszer-termeléshez és a körforgásos gazdaság megvalósításához. A fekete katonalégy lárvája rendkívül gazdag fehérjében és egészséges zsírokban, így kiváló takarmányforrás mezőgazdasági állatok számára, például baromfik, sertések és akvakultúrás halak takarmányozására. Ezen kívül gyorsan lebontja az organikus hulladékokat, így segít csökkenteni az élelmiszeripari és mezőgazdasági melléktermékek mennyiségét, fenntartható módon zárva a biológiai körforgást.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az üzemben a termelési ciklus mindössze 21 nap, amely alatt körülbelül 200 kg lárva állítható elő. A folyamat során keletkező melléktermékek sem vesznek kárba: mintegy 150 kg szerves maradék komposztként újrahasznosítható, így a termelés teljes mértékben fenntartható. A BSF-lárvák rendkívül hatékonyan alakítják át a mezőgazdasági hulladékokat magas minőségű fehérjévé és zsírrá, hozzájárulva az élelmiszeripari melléktermékek optimális kihasználásához.

A fekete katona légy képes számos szerves anyagból magas minőségű fehérjetakarmányt előállítani. Igénytelen, és szerves maradékokat alakít át magas minőségű fehérjévé és zsírrá, ami fenntartható hasznosításhoz vezet, mivel ezek egyébként eldobásra kerülnének. Más fehérjetakarmányok - mint például a szója - termesztése és szállítása magas CO2-kibocsátást eredményez. A helyben termelt lárvák csökkentik az emissziót és kímélik az esőerdőket. Évente millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik, amelyek takarmányalapot jelenthetnek ezen rovarfajok számára

- magyarázták.

EZ IS ÉRDEKELHET

Fel vannak készülve minderre a gazdák?

Mint megtudtuk, a vállalat már felvette az első kapcsolatokat a potenciális vásárlókkal, köztük mezőgazdasági termelőkkel és halgazdaságokkal. Az eddigi visszajelzések alapján a gazdák nyitottak a BSF-lárvák tesztelésére, mivel a magas fehérjetartalmú takarmány elősegítheti állataik egészséges fejlődését. A cég elsősorban a helyi piacra fókuszál, vásárlóit a 40 km-es körzetben látja el, csökkentve ezzel a szállításból eredő környezeti terhelést.

Összességében tehát elmondható, hogy a fekete katonalégy tenyésztése és felhasználása valódi előrelépést jelenthet a fenntarthatóság terén. A helyben előállított rovarfehérje csökkenti a szójaalapú takarmányok iránti keresletet, ezzel mérsékelve az esőerdők irtását és a CO2-kibocsátást. Évente millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik, amelyet a BSF-lárvák hatékonyan alakíthatnak át értékes takarmánnyá. Ez az innovatív megoldás nemcsak a gazdálkodók, hanem a környezet számára is kedvező alternatívát jelenthet a jövőben.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?