Itt a figyelmeztetés: csak így lehet megoldani az emberek élelmezését

Itt a figyelmeztetés: csak így lehet megoldani az emberek élelmezését

agrarszektor.hu
Ahhoz, hogy Európa és Közép-Ázsia lakosságának étel kerüljön az asztalára, elengedhetetlen a víz elérhetősége. A vízbiztonság emellett katalizátorként hathat a régió élelmiszer- és mezőgazdasági ágazatának hatékonyabbá, befogadóbbá, ellenállóbbá és fenntarthatóbbá alakítására. A fenntartható vízgazdálkodás tehát előfeltétele a gazdák ellenálló képességének az éghajlati kihívásokkal szemben, és ezáltal az élelmezésbiztonság megőrzésének. Ez a ma közzétett 2024-es élelmezésbiztonságról és táplálkozásról szóló európai és közép-ázsiai ENSZ jelentés központi üzenete.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A jelentés Európa és Közép-Ázsia régió előrehaladását követi nyomon az éhezés, az élelmezés-bizonytalanság és a táplálkozással összefüggő problémák 2030-ig történő felszámolása felé, és fokozott intézkedésekre szólít fel ennek elérése érdekében. A 2024-es kiadás fő témája a vízbiztonság, így kiemelve a vízügyi ágazat kapcsolatát a mezőgazdasággal, élelmezésbiztonsággal és a táplálkozással. Hét ENSZ-szervezet egyesítette erőit és kapacitását a 2024-es élelmezésbiztonságról és táplálkozásról szóló európai és közép-ázsiai ENSZ jelentés elkészítése végett: az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD), az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP), az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (UNECE), az Egészségügyi Világszervezete (WHO) és a Meteorológiai Világszervezet (WMO).

Az együttműködés elősegítésével arra törekszünk, hogy felgyorsítsuk egy éhezésmentes, egészséges és vízbiztonságos régió megvalósítását. Szervezeteink elkötelezettek, hogy támogassák a kormányokat és új partnereket vonjanak be a következetes nemzeti és regionális szintű szakpolitikák érdekében, valamint, hogy fenntartható megoldásokat biztosítsanak a régió kihívásaira.

Ezt a közös nyilatkozatot tette a jelentés előszavában Viorel Gutu, a FAO főigazgató-helyettes és regionális képviselő; Regina De Dominicis, az UNICEF európai és közép-ázsiai regionális igazgatója; Radics Kornélia, a WMO Európai Regionális Iroda igazgatója; Dina Saleh, az IFAD regionális igazgatója a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Európában; Tatiana Molcean, az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkár-helyettese és az ENSZ-EGB ügyvezető titkára; és Hans Henri P. Kluge, a WHO európai regionális igazgatója.

Fennálló élelmezésbiztonsági kihívások

Bár a globális adatokat tükrében Európában és Közép-Ázsiában továbbra is alacsony az éhezés és az élelmezési bizonytalanság, számos ország továbbra is különböző mértékű élelmezésbiztonsági és táplálkozási kihívásokkal küzd, a jövedelmi szinttől, a társadalmi-gazdasági tényezőktől, és az éghajlati kockázatoknak és konfliktusoknak való kitettségtől függően, beleértve az ukrajnai háborút is.

Valamivel nagyobb azoknak az aránya, akik nem jutnak rendszeresen elegendő, biztonságos és tápláló élelemhez. 2023-ban Európa és Közép-Ázsia lakosságának mintegy 11,5%-a - vagyis 107,2 millió ember, ami közel 1,5 millióval kevesebb, mint egy évvel korábban - volt érintett az élelmezésbiztonság mérsékelt vagy súlyos hiányában. A súlyos élelmezésbizonytalanságban szenvedők száma is csökkent, a 2022-es 25,8 millióról 2023-ban 24,5 millióra.

Ezt a két mutatót - az élelmezésbiztonság mérsékelt vagy súlyos hiányát a lakosság körében élelmezésbizonytalansági nemzetközi skála alapján, valamint az alultápláltság előfordulását - arra használják, hogy nyomon kövessék a világ előrehaladását az éhezés felszámolását előrevetítő 2-es számú fenntartható fejlődési cél elérése felé, más szempontokat behozva és adatokat felhasználva a becslések pontosságának és naprakészségének érdekében. A régió az elmúlt két évtizedben jelentős javulást mutatott az öt éven aluli gyermekek fejlődésének elmaradására és sorvadására vonatkozó alultápláltsági mutatók tekintetében. Ezenkívül a régióban a vérszegénység szignifikánsan kisebb részét érintette a 15-49 éves korcsoportba tartozó nőknek (18,8%-ot) mint amekkora a globális becslés e téren (29,9%).

Eközben Európa és Közép-Ázsia a felnőttkori elhízás növekvő problémájával néz szembe, amely 2022-ben a lakosság több mint 20%-át érintette, meghaladva a 15,8%-os globális átlagot. Ezen túlmenően, bár a túlsúly előfordulása az öt év alatti gyermekek körében tovább csökkent (7,1%-ra), még mindig meghaladta a 2022-es 5,6%-os globális becslést. Ezen túlmenően a régióban körülbelül 64,3 millió ember - a lakosság 6,9%-a - nem engedhette meg magának az egészséges táplálkozást 2022-ben, bár ez messze elmaradt a 35%-os a globális átlagtól.

Vízbiztonság a mezőgazdaság, élelmiszerek és a táplálkozás területén

A vízgazdálkodással kapcsolatban ez a jelentés túlmutat a globális diskurzuson - amely gyakran csak a „vízhiányt” érinti -, és a vízbiztonságra összpontosít, amely magában foglalja általánosságban a víz elérhetőségét, külön figyelmet fordítva az ivóvízre, a higiéniára, a vízhasználat hatékonyságára, a minőségére és a vízgazdálkodásra. A jelentés feltárja a vízbiztonság, valamint az élelmezésbiztonság és a táplálkozás komplex egymásrautaltságát, amely viszony egy része közös érdekeket jelent, máskor inkább érdekellentétet.

A vízhiányos országokban a jelek szerint sokkal nagyobb a mezőgazdasági vízfelhasználás, mely mezőgazdasági vízfelhasználás hatékonysága alacsonyabb ezekben a térségekben. A régió számos fejlődő országában növekszik a vízigényesebb állati termékek (pl. marhahús, csirke, tojás és tej) iránti kereslet, ami növeli az élelmiszertermelés általános vízigényét. 

Az elemzés azt mutatja, hogy a magasabb jövedelmű országok általában nagyobb vízbiztonsággal rendelkeznek. A jelentés szerint a régióban az élelmezésbiztonság kevéssé probléma, még az alacsony vízbiztonságú országokban is. Ugyanakkor a biztonságos vízhez, a higiéniai és szennyvízelvezetési infrastruktúrához való hozzáférés hiánya a vidéki területeken hozzájárulhat a rosszabb táplálkozási mutatókhoz Közép-Ázsiában és a Kaukázusban 

- mondta el Tamara Nanitashvili, a FAO szenior szakpolitikai munkatársa, a kiadvány fő szerzője.

A jelentés szerint Európa és Közép-Ázsia országainak a saját igényeikre szabott vízügyi stratégiát kellene kidolgozniuk (ahogy ezt néhányan már most is teszik). Ebben az összefüggésben a vízgazdálkodás támogatása kulcsfontosságú a változásokon keresztülmenő országok számára, különösen a vízhiányos országokban, valamint a vízvédelembe, a víz újrahasznosításába és újrafelhasználásába történő beruházások is. A kiadvány továbbá javasolja, hogy az országok csökkentsék az agrárium vízlábnyomát, és javítsák a határokon átnyúló együttműködéseket a jobb vízgazdálkodás érdekében.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?