Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az alternatív szántóföldi növények magasabb jövedelmezőségének hatására a gazdák jelentős része, mintegy négyötöde hagyott fel a cukorrépa-termesztéssel. A hazai termelés azóta folyamatosan csökken, 2010-ben 754 ezer tonna volt, ami mintegy egyötöde a 2005. évinek - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal elemzéséből.
Az 1990-es évek elején még tizenkét cukorgyár működött Magyarországon, amelyeket európai multinacionális cukoripari vállalkozások vásároltak meg. 2004-re öt üzem maradt meg. 2007-ben további bezárások történtek, jelenleg egy cukorgyár üzemel Kaposváron.
Korábban a hazai cukortermelés nyereséges volt, ám a belföldi értékesítési kvóta, amit az Európai Unió 105 ezer tonnában határozott meg, valamint a cukorrépa árának 36%-os csökkenése a termelés zsugorodásához vezetett.
A fogyasztási igények is jelentősen megváltoztak az utóbbi években, 1998 óta folyamatosan csökken az egy főre jutó cukorfogyasztás: 1998-ban 41, a legutolsó rendelkezésre álló adat szerint 2008-ban 32 kg volt.
A cukor fogyasztói ára a 2010. évi 7,0%-os csökkenés után ugrásszerűen megemelkedett, 2011 februárjában 28,2%-kal volt magasabb, mint egy évvel azelőtt. A cukor ára nálunk 25%-os fogyasztási adót tartalmaz, míg más országokban, például Szlovéniában kedvezményes (8,5%) áfakulccsal adózik.