Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A kesseli egyetem két fiatal kutatójának ötlete alapján a JKI (Julius Kühn Institut - Növényvédelmi Kutató Intézet, Braunshweig) és a KomTek vállalkozás kivitelezésében megszületett egy autonóm robot, amelyik képes felismerni és megsemmisíteni a területen található meztelencsigákat. Ezek az utóbbi időben nem csak a kertészeti kultúrákban, hanem a repceföldeken is jelentős károkat okoznak Németországban, ezért a Szövetségi Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Hivatal (BLE) egy hároméves, 208 ezer eurós (70 milliós forintos) kutatóprogramot indított a probléma gépi megoldására. A három év tavaly október végén járt le, és itt a robot!
Az akkumulátoros meghajtású, két 300 Wattos villanymotorral működtetett, 3D kamerával és halogén megvilágító lámpákkal felszerelt berendezés a beprogramozott GPS-koordináták mentén járja be a területet. A kamera többféle automatikusan cserélődő fénymegszűrővel dolgozik, mindig a területen uralkodó fényviszonyoknak megfelelően választja meg a fényszűrőjét. A gép a képek feldolgozását követően felismeri a csigákat, és beméri azok pozícióját, majd a végére rögzített, kétméteres vezetősínen mozgó, elektromos működtetésű, szöges tappancsával elpusztítja azokat. A tappancs felülete barázdált, a tüskéi rugó ellenében behúzódnak. Ez azért szükséges, hogy a szennyeződések ne tapadjanak fel, illetve könnyen eltávolíthatóak legyenek.
A kutatóintézet ezen a linken tette közzé a prototípusról készült filmet.
A berendezés ezen felül megszámolja a csigák területre vetített mennyiségét, és bejelöli azok elhelyezkedését is a területet ábárzoló térképen. Ez a fertőzöttség és a további növényvédelmi kockázatok megítélése szempontjából lehet fontos. Az eljárás előnye, hogy abszolút vegyszermentes, tehát biokertészetekben is alkalmazható, és óriási élőmunka-megtakarítással jár.
Címlapkép: www.uni-kassel.de