Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Napjainkban az olyan, kifejezetten gazdálkodók számára fejlesztett megoldások, mint például a Climate FieldView, a Farmers Business Network (FBN) és a GeoPard Agriculture döntő szerepet játszanak az egyre értékesebbé váló információk összegyűjtésében és elemzésében. Ezek a platformok óriási segítséget nyújtanak a gazdálkodóknak a kritikus termesztési döntések meghozatalában - olvasható a Future Farming oldalán. Az egyik kiemelkedő szereplő, a Climate FieldView a Bayer vegyipari óriáscég tulajdonában van. Bár ez a platform számos előnnyel jár, a gazdák elgondolkodhatnak azon, hogy egy multinacionális vállalat profitmotívumai befolyásolhatják-e a FieldView-on keresztül nyújtott elemzéseket vagy ajánlásokat, ami kétségeket ébreszt azzal kapcsolatban, hogy adataikat kizárólag az ő vagy mások javára használják-e fel.
Ezzel szemben az FBN és a GeoPard Agriculture - a jelenlegi tudásunk szerint - nem kötődik láthatóan nagyvállalatokhoz vagy beszállítókhoz. Ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy bizalmukat olyan elemzésekbe helyezzék, amelyek kizárólag az ő előnyükre összpontosítanak. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ezek a platformok felvásárolhatók vagy tőzsdére kerülhetnek, ami veszélyeztetheti függetlenségüket.
Régi megoldás egy újkeletű kihívásra
A szakértők szerint a gazdálkodó közösség az adatok tulajdonjogának kooperatív megközelítésére való törekvéssel tudja kezelni ezt a kihívást. Ahogyan a múltban, amikor a tej vagy a cukorrépa feldolgozására szövetkezeteket hoztak létre, a mezőgazdasági termelők adatszövetkezeteket alkothatnak, amelyek szilárd pajzsként védhetik őket a külső befolyásoktól, miközben lehetővé teszik számukra, hogy közösen részesüljenek az adatelemzésekből. Sőt, amikor harmadik felek, például kormányok vagy beszállítók a közös adatok egy részébe szeretnének betekintést nyerni, a gazdálkodók eldönthetik, hogy meg kívánják-e osztani azokat, és ha igen, milyen áron, ezzel is fenntartva a teljes átláthatóságot.
Egy olyan világban élünk most, ahol az adat az új arany. Éppen ezért a gazdáknak a digitális - és virtuális - mezőik urainak is kell tekinteniük magukat. A választás az ő kezükben van: bizalmat és együttműködést vetnek-e egy együttműködő környezetben, vagy átadják az értékes adataikat külső, potenciálisan ellentétes érdekű feleknek? Ne feledjük, hogy aki vet, az végül arat.