Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Aki igazán jó metszőollót akar vásárolni, annak bizony fel kell keresnie a profi kereskedő cégeket, szakboltokat. Az olló megvételekor nagyon sok szempontot figyelembe kell vennünk.
Egyik legfontosabb kérdés, hogy mit kell metszenünk, és milyenek a növény hajtásvastagságai. Minden növénynek vannak vastagabb és vékonyabb hajtásai, de mindig azt nézzük meg először, melyikből van a legtöbb. Ne foglalkozzunk a friss hajtásokkal, hanem a nyugalmi állapotban lévő fásodottakat vegyük szemügyre. A megfelelő ollót mindig úgy válasszuk ki, hogy a növény legnagyobb részét meg tudjuk vele metszeni.
Az ág keménységét is érdemes felmérnünk, hisz vannak puha és kemény ágú növények, ettől is függ, mekkora erőt kell majd kifejtenünk a metszéshez. Nézzük meg mindig, hogy élő vagy holt ágról van-e szó, mert egy száraz ág levágása még puha fájú egyed esetén is sokkal nagyobb erőkifejtést igényel.
A metszendő növény hajtássűrűsége sem elhanyagolható, hisz egy nagy méretű metszőollót szinte képtelenség úgy betolni a sűrű növény belsejébe, hogy azzal ne sértsük meg az útba kerülő ágakat, vagy ne okozzunk roncsolt vágási felületet. A lényeg tehát, hogy minél vastagabb, keményebb ágú a növényünk, annál erősebb metszőollóra van szükségünk. Ezek a metszőollók azonban nagyobbak, ezért kisebb tenyerekbe nem férnek el, nehéz velük dolgozni.
Mielőtt metszőollót vásárolunk, mindig gondoljuk át, hány órás, esetleg napos metszenivalónk van. A jó metszőolló ugyanis védi a kezünket a vízhólyagtól, és a zsibbadástól. Ezért mindig nézzük meg, milyen a nyél kiképzése, a nyelet borító bevonat finomsága, rugalmassága, a nyél hossza és a nyél mobilitása. Legyen jó hőszigetelő a nyél felülete, hiszen legtöbbször a hűvösebb évszakokban fogjuk majd a metszőollót használni. Az ollón lévő zárat is ellenőrizzük le: ne a nyél végén legyen, és vegyük figyelembe, hogy a gyakorta alkalmazott bőrszíj alkalmatlan erre a funkcióra. A zár helye lehetőleg az olló középső részén legyen, így az olló egy kézzel is kezelhető, vagyis egykezes. Nem kell, hogy méregdrága legyen a metszőollónk, de spórolni sem éri meg rajta - végül meghálálja a kiskertünk.
Az az igazán jó metszőolló, amelyikkel tisztán, roncsolásmentesen, minél kisebb sebeket ejtve tudunk vágni. Ezért az olló vásárlásakor mindig legyen fontos szempont a fizikai adottságunk, mint például a tenyerünk nagysága, vagy erőssége, hisz akinek gyengébb a keze, annak érdemesebb kisebb ollót választania. Az a jó metszőolló, amelyiknél viszonylag kevés erőt kell kifejtenünk a vesszők elvágásához. Az sem mellékes, hogy jobb vagy balkezesek vagyunk-e, mert a tényleg jó ollók csak az egyik kezünkbe illenek.
A lényeg tehát, hogy szánjunk időt és energiát az ideális metszőolló kiválasztásához és megvásárlásához. Nemcsak a későbbi kerti munkákat könnyíthetjük meg így, de kezünk épségére is jobban tudunk vigyázni.