Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az orchidea talán az egyik legnépszerűbb dísznövény, szinte minden háztartásban megtalálható, ráadásul nagyon változatos, és számtalan színben kapható - írja a balconygardenweb.com. A gondozása azonban nem egyszerű, hiszen egy viszonylag kényes növényről van szó, nem mindegy például hova tesszük, hogyan locsoljuk, milyen hőmérsékleten tartjuk, illetve mikor és milyen tápanyagokat adunk neki. Az orchidea számára megfelelő feltételeket könnyedén biztosíthatjuk otthon, ha betartunk néhány alapszbályt, összegyűjtöttük, mikre érdemes odafigyelni ahhoz, hogy növényünk állandó virágzással jutalmazzon meg minket.
Az orchideatartás alapszabályai
Elhelyezés
Az orchidea szereti a fényes, napos helyeket, így a lakás azon pontjára tegyük, ahol közvetetten kapja a napfényt. A keleti fekvésű ablakok a legalkalmasabbak számukra, az északi fekvésűek általában túl sötétek, a déli fekvésűeknél pedig közvetlenül éri a nap a növényt, így ott érdemes árnyékolást alkalmazni, a sok fény ugyanis árt az orchideáknak.
Öntözés
Az orchideák szárazságtűrő növények, ezért elegendő hetente egyszer meglocsolni őket, a túlöntözés ugyanis az egyik leggyakoribb hiba, amit az emberek elkövetnek az orchideák gondozása során. Figyeljünk tehát arra, hogy soha ne álljon a víz a cserépben, amelyben a növényt neveljük.
Páratartalom
Az orchideák imádják a párás levegőt, és fontos számukra a gyökerek folyamatos szellőzése is. Érdemes ezért párásítót tenni a növény közelébe, így tudjuk ugyanis a legjobban biztosítani számára a megfelelő páratartalmat.
Hőmérséklet
Az orchideák melegkedvelő növények, a növény optimális növekedéséhez a 21-26 fok az ideális nappali hőmérséklet. Éjszaka a 15-18 fok a megfelelő számukra, de vigyázzunk, a 12 fok alatti hőmérséklet már komolyan károsíthatja az orchideákat.
Talaj
Megéri kipróbálni többféle, orchideáknak való talajkeveréket is, így ugyanis kitapasztaljuk, hogy melyik a legmegfelelőbb a növényünk számára. Érdemes a talajba olyan összetevőket is belekeverni, mint a parafa, a szén, a homok, vagy a kókuszhéj chips, ezek ugyanis biztosítják a növény számára a megfelelő vízelvezetést, illetve a gyökerek számára ideális szellőzést nyújtanak. Azt sem árt tudni, hogy az orchideáknak alapvetően nincs szükségük talajra, és termőföld nélkül, egy cserépben is boldogan elélnek.
Műtrágya
Általános szabály, hogy az orchideáknak havonta egyszer érdemes műtrágyát adni, habár vannak, akik szerint hetente szükséges. Folyékony tápoldatot használjunk, lehetőleg olyat, amely egyenlő mennyiségben tartalmaz nitrogént, foszfort és káliumot. Alkalmazhatunk speciális, orchideáknak való műtrágyát is, a fontos, hogy minden esetben kövessük a címkén található utasításokat. Télen, a nyugalmi időszakban ne tápoldatozzuk a növényünket, elegendő csak tavasszal elkezdeni. Legyünk résen, és soha ne adjunk túl sok műtrágyát a növényeknek, ezzel ugyanis gyors, de gyenge növekedést eredményezhetünk.
Hasznos tanácsok orchideatartóknak
- A koronarothadás az egyik leggyakoribb betegsége az orchideáknak, ez általában akkor fordul elő, amikor felülről öntözik a növényt. Ilyenkor a víz megáll a levelek tövében, ezt azonban nem szabad hagyni, és ha ilyet tapasztalunk, mindig itassuk fel a felesleges vizet.
- Az orchideák léggyökereket hoznak létre, amelyek különleges ismertetője, hogy olyanok, mintha a levegő felé növekednének. Fontos, hogy ezeket a gyökereket mindig hagyjuk kúszni, és soha ne vágjuk le őket.
- Ha kártevőket észlelünk a növények, akkor mindig kézzel távolítsuk el őket, de használhatunk rovarölő szappant is, illetve egyéb természetes módszereket is bevethetünk. Ha ezek közül egyik sem válik be, csak abban az esetben használjunk növényvédő szereket.
- Ha megfelelően gondozzuk őket, akkor az orchideák nagy része minden évben virágzik. Ráadásul, ha betartjuk az alapszabályokat, akkor akár 6-10 hétig is csodálhatjuk növényünk virágait.