Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tavaszi virágzás időszakában - már, ahol nem fagyott el - szépen megtermékenyültek a bibék, és elkezdődött a termés növekedése. Kósa Dániel kertészmérnök elmondása szerint az áprilisi hidegfrontok miatt a cseresznye fő virágzásakor nem voltak olyan aktívak a beporzó rovarok, így kevesebb lehet a termés - írta meg a HelloVidék. A szakember beszélt arról is, hogy a cseresznyék és meggyek lassan beérnek, ahogy egy két korai kajszi is. De mit tehet az ember még a beérés előtt a szebb, nagyobb és egészségesebb gyümölcsökért?
1. Ahhoz, hogy nagyobb legyen, nem egyszer ritkítani kell
A barackoknál főleg, de az almáknál - valamint minden olyan gyümölcsnél, amelyeknél fontos szempont az, hogy mekkora a termés - is szükség lehet a termésritkításra. Ennek legegyszerűbb módja, ha az ember kézzel letör a gyümölcsökből, vagy egy rúddal leveri a termés egy részét. Van lehetőség vegyszeresen is a termés ritkítására, de ez nem jellemző a kiskerti gyümölcsösökre.
Ennek a technológiának a célja az, hogy ne teremjen túl sokat a fa, ugyanis ekkor nagyon aprók lesznek a gyümölcsök. Ha a fán túl sok a termés, akkor saját magától is leveti a fa a többletet, de ezt jobb megelőzni, és kézbe venni az irányítást. Almánál előfordulhat, ha sokat terem, hogy a következő évben egyáltalán nem hoz gyümölcsöt
- közölte Kósa Dániel.
A szakember hozzátette, az, hogy mennyit kell ritkítani a termésből, sok tényezőtől függ. Elsősorban a fa korától, és fajtájától, továbbá attól is, hogy mennyit öntözik, mennyi a plusz tápanyag kijuttatás, és milyen a talaj.
2. Mennyit kell öntözni?
Ahhoz, hogy a termés bőséges legyen, illetve szépen fejlődjenek, nagyra nőjenek, szükség van öntözésre. A kérdés itt az, mennyire? Kósa Dániel szerint a gyümölcsökre is igaz, hogy a terméshozás időszakában igénylik a teljes vízigényük 60-65%-át. Ennek hiányában szintén előfordulhat terméshullás, ha nincs rendesen begyökeresedve a növény. Egy termőkorú fa gyümölcsérési időszakában nyugodtan ki lehet juttatni számára 10-15 liter vizet egy nap. Ameddig a gyümölcseik zöldek, és fejlődnek, addig ezek a részek is fotoszintetizálnak. A fejlődő gyümölcsök beltartalmi összetétele nagymértékben kálium túlsúlyos, ami vonzza a vizet, így növekedik. Az öntöző vízhez tápoldatot kell adagolni, hogy a megnövekedett igényeit maradéktalanul kielégítse az ember - tanácsolta a kertészmérnök.
3. Védeni kell a termést a kártevőktől
Az év közbeni növényvédelem mindig egy nehéz kérdés, és mindenki másra esküszik, de ahogy Kósa Dániel elmondta, az elmúlt hét csapadékos, de meleg időjárásában nagy a pára, így érdemes gombák ellen permetezni. Ahogy a szakember fogalmazott, a kártevők közül a levéltetvek, a legyek, a molyok, a araszolók, az ormányosok ellen célszerű védekezni. A legpontosabb hatás érdekében jó beszerezni egy feromon csapdát, melyen a rajzást tudja figyelni az ember, így maximalizálva a kezelés hatását.
Szerek tekintetében a kiskerti felhasználásra árusított szerek korlátozottak, valamint nem olyan hatóanyag mennyiséggel állnak rendelkezésre. Mindenképpen kéthetente váltsunk a hatóanyagon, így elkerülhető a rezisztencia kialakulása
- tette hozzá Kósa Dániel.
3+1 Még néhány tipp a gyümölcs kártevői ellen
Kósa Dániel beszélt arról is, hogy a cseresznyelégy május végén, június elején rakja le a petéit az érésben lévő cseresznyébe. Ez ellen időben ki kell függeszteni sárga lapokat a fákra. A sárgabarack és a meggynél le kell vágni a száraz ágakat, moníliafertőzés esetén pedig el is kell égetni azokat. A levéltetvek ellen pedig ajánlatos csapdákat kiakasztani.