Ezt sokan elrontják: így lesz garantáltan csodaszép a gyep a kertedben

Ezt sokan elrontják: így lesz garantáltan csodaszép a gyep a kertedben

agrarszektor.hu
A nyár napsütést, meleget és hosszabb napokat hoz - és kihívást a gyepnek. Az intenzív napsütés, a magas hőmérséklet és a szárazság megviseli a gyepet, megfelelő gondozás nélkül gyorsan kiszáradhat, vagy elszaporodhatnak benne a gyomok és a kórokozók. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segítségével a nyári hónapokban és a nyaralás alatt is egészséges és zöld maradhat a gyep - derült ki a Stanley Black & Decker sajtóközleményéből.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Sokan nem tudják, de a nyári gyepápolásnak is megvannak a maga titkai és trükkjei. Ezeket betartva azonban még a nyaralás alatt is egészséges és zöld maradhat a gyepünk otthon. És hogy melyek ezek a titkok?

  • Rendszeres nyírás: A gyep nyáron gyorsabban nő, ezért fontos, hogy rendszeresen nyírjuk az optimális magasság megtartásához.
  • Megfelelő vágási magasság: Nyáron célszerű a füvet egy kicsit hosszabbra hagyni, így kevesebb víz párolog el, a talaj is árnyékosabb marad, ami védi a kiszáradástól. Emellett a fű mélyebb gyökérzetet fejleszt. A túl hosszú fű viszont több vizet igényel és a gyep a betegségekre is hajlamosabbá válik. Az ideális vágási magasság 5-7 cm.
  • Hőségben kerüljük a fűnyírást: Érdemes inkább kora reggel vagy késő este lenyírni a füvet, amikor hűvösebb van. Így megvédjük a gyepet a hőstressztől és a kiégéstől.
  • Használjunk mulcsozó fűnyírót: A modern, 3 az 1-ben funkcióval rendelkező fűnyírók egyetlen készülékben egyesítik a vágást, a gyűjtést és a mulcsozást. Mulcsozáskor a fűnyesedéket finomra aprítja és nyírás közben szétteríti a gyepen. Így a talajt tápanyaggal látja el, megvédi a közvetlen napfénytől és a kiszáradástól. Ügyeljünk arra, hogy a fűnyíró kései élesek legyenek, mert a tompa kések kitéphetik a füvet, és fogékonyabbá tehetik a betegségekre.
  • Válasszunk megfelelő vetőmagot: Érdemes kifejezetten száraz körülményekre kifejlesztett, hőtűrő gyepmagot vetni. Ezek a magkeverékek hő- és szárazságtűrő fűfélékből állnak, kevés víz mellett is jól fejlődnek, és strapabíróak. Az árnyékos területeken viszont azzal a problémával találkozunk, hogy a kevés napfény gyenge növekedést eredményez, és még nyáron is fokozottan hajlamos a gyep a mohaképződésre. Ebben az esetben olyan árnyéktűrő gyepfajták ajánlottak, amelyek megbirkóznak az árnyékos fényviszonyokkal. Ez a magkeverék olyan fűféléket tartalmaz, amelyek még gyenge napsütésben is jól fejlődnek, sűrűn elágaznak, és egyenletes, zöld gyepet alkotnak.
  • Használjunk lassan oldódó műtrágyát: A lassan oldódó műtrágyák, hosszabb időn keresztül, folyamatosan látják el a gyepet a szükséges tápanyagokkal, mint a nitrogén, a foszfát és a kálium-oxid. Ezáltal a gyep megerősödik és ellenállóbbá válik a szárazsággal szemben.
  • Öntözzünk ritkán, de alaposan: A víz így mélyen hatol be a talajba, és nem tud olyan gyorsan elpárologni. Ezzel az öntözéssel elősegítjük a mélyebb gyökérzet kialakulását, ami ellenállóbbá teszi a gyepet a hőséggel és a szárazsággal szemben.
  • Öntözés a megfelelő időben: Ha megfelelő időben öntözünk, azzal szintén vizet takaríthatunk meg. A tikkasztó déli hőségben a víz nagy része elpárolog, mielőtt elérné a gyökereket. Nyáron általában még este is meleg a talaj, ezért még ilyenkor is sok víz párolog el. Az öntözés optimális időpontja ezért az éjszaka vagy a kora reggeli órákban, 4-6 óra körül van. Ilyenkor a leghűvösebb talaj, és több vizet tud magába szívni.
  • Figyeljünk a gyepre: Figyeljünk a szárazság okozta stressz jeleire, például a kiszáradt fűszálakra vagy a barna foltokra. Ha ezt tapasztaljuk, öntözzük meg a füvet. Figyeljünk a kártevőkre és betegségekre is, és azonnal kezeljük a problémát, mivel a gyep már a nyári hőség miatt is különösen érzékeny.
  • Nyaralás előtt: Az elutazás napján vagy röviddel előtte nyírjuk le a füvet, így a távollétünk alatt is gondozott lesz a pázsit. Távolítsuk el a gyomokat a nyaralás előtt, hogy azok ne vegyenek el további tápanyagokat és vizet a fű elől.

Gyepápolás a nyaralás alatt

Attól még, hogy elmegyünk nyaralni, nem kell elhanyagolni a gyepünket. Néhány egyszerű trükkel távollétünkben is gondoskodhatunk pázsitunk egészségéről és szépségéről.

  • Kérjünk segítséget a szomszédoktól: Hosszabb nyaralás esetén kérjünk segítséget a gyep gondozására, öntözésére, hogy megőrizzük annak jó állapotát.
  • Robotfűnyíró: Egy robotfűnyíró megfelelően tud gondoskodni a gyepről még a nyaralásunk alatt is. Ebben az esetben is érdemes azonban megkérni valakit, hogy nézzen rá a robotfűnyíróra, hogy megfelelően működik-e.
  • Öntözőrendszer: További megoldás lehet, ha a távollétünkben egy automata öntözőrendszer gondoskodik a gyep megfelelő öntözéséről.

Mi a teendő nyaralást követően?

A nyári szabadságot követően előfordulhat, hogy a gyeppel több tennivaló akad, hogy visszanyerje egészséges és ápolt megjelenését. Ennek során a következőkre kell figyelni:

  • Fokozatosan nyírjuk le a füvet: Nyaralás után fokozatosan nyírjuk vissza a gyepet a normál magasságra. Soha ne vágjunk le egyszerre a fűmagasság egyharmadánál többet, mert az megterhelő a gyep számára.
  • Javítsuk ki a csupasz foltokat: A gyepjavító keverékek segítségével a csupasz foltok gyorsan kijavíthatóak.
  • És végül alaposan öntözzük meg a gyepet: Ez segít újraéleszteni a száraz foltokat és elősegíti az egészséges növekedést.
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?