Veszélyben a hazai talajok - Meg kell kongatni a vészharangot

agrarszektor.hu
Ideje lenne megkongatni a vészharangot a talajok védelme érdekében, mert az intenzív gazdálkodás hatására állapotuk Magyarországon és a világban is romlik. A termelőknek megfelelő talajművelési és agrotechnikai módszereket kell alkalmazniuk ahhoz, hogy megvédhessék a termőföldeket és növelhessék a hozamaikat. Fokozódtak az időjárási és növény-egészségügyi kockázatok is, ezért érdemes körültekintően megválasztani a növényfajtákat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az intenzív növénytermesztés miatt megnőtt a műtrágyák és a különböző vegyszerek használata, amely a sokszor nem megfelelő agrotechnológiával a talajállapot általános romlásához vezetett - jelentette ki Vajda Péter a Phylazonitot forgalmazó Agrova Kft. ügyvezető igazgatója a "Talajközpontú Termelés Konferenciája 2015" nevű közelmúltbeli szakmai rendezvényen, amelyet a cég a Fertilia Kft.-vel, az Axiállal, az agrárszektor.hu-val és több szakmai szervezettel együttműködve rendezett meg. A talaj a mezőgazdasági termelés és a földi élet szempontjából egyaránt fontos, ezért a tudatos talajműveléssel nem csak a maximumot hozhatjuk ki a szántóföldeinkből, hanem meg is védhetjük azok állapotát.

Manapság sokan foglalkoznak a problémával, viszont a megoldásokkal már kevesebben, pedig a talaj a legfontosabb tényező a hozamnövekedésben. Vajda Péter szerint az elmúlt tíz évben nem emelkedtek a termésátlagok Magyarországon, miközben a gazdák a költségvetésük jelentős részét vetőmagokra, gépekre és növényvédő szerekre fordítják. Ennek oka - többek között- a talajaink állapotának romlása.

Magyarország területének 80-85 százalékát mező- és erdőgazdasági művelésre alkalmas talajok fedik, ezért a termőföld az ország kiemelkedően fontos erőforrása, nemzeti vagyona - emelte ki Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Mivel a talajképződés rendkívül lassú folyamat, a rosszul megválasztott talajművelési módszerrel rövid időn belül tönkre tehetjük egy akár több ezer éves folyamat eredményét is.

Ahhoz, hogy hazánkban hatékonyabban lehessen védeni a talajokat és a vizeket, több adatra lenne szükség azok állapotáról, a trágyakezelésről és a szervestrágya összetételéről. A talajromlás nem csupán Magyarországon, hanem Európában, sőt valamennyi kontinensen probléma, bár az államtitkár nem tartja visszafordíthatatlannak a folyamatot.

Az utóbbi években szélsőségessé vált az időjárás és új növény-egészségügyi kockázatok is megjelentek, amelyek befolyásolták a piaci árakat és a gazdálkodói jövedelmeket is. E negatív hatásokat a talaj vízgazdálkodásának javításával, talajkímélő gazdálkodással és víztakarékos művelési módokkal mérsékelhetjük. Magyarországon kevés mezőgazdasági területet öntöznek, ezért ötven milliárd forintot fordítanak öntözésfejlesztési beruházásokra 2020-ig.

Az államtitkár Magyarország tápanyagmérlegéről beszélve megjegyezte: a talaj nitrogén- és foszformérlege azt mutatja, hogy nagyobb mértékű tápanyag-visszapótlásra volna szükség. Európában viszont a nitrátok mezőgazdasági célú felhasználása, vagyis a szerves- és műtrágyázás jelenti a vízszennyezés egyik elsődleges forrását, így az uniós becslések szerint a felszíni vizekbe jutó nitrogén több mint 50 százaléka mezőgazdasági eredetű. Ezért több szervestrágyát kellene használni és optimalizálni kellene a trágyakezelést és a komposztálást is. 

A talajok azonban nem csak a mezőgazdaság szempontjából fontosak. Michéli Erika, a Magyar Talajtani Társaság elnöke és a Szent István Egyetem egyetemi tanára szerint egy kanálnyi földben több mikroorganizmus van, mint ahány ember él a bolygón, ezért az élelmiszer- és biomassza-előállítás mellett a talajok jelentik a biodiverzitás alapját is. A talajok a táp- és hulladékanyagok körforgalmának színterei, és az elérhető édesvízkészletek jelentős része is a talajokban található.

 

A szakember szerint a magyar talajok tulajdonságai különlegesek, de az állapotuk nem jó. A felkészültség és a szakmai információk hiánya, illetve a nem megfelelő bánásmód egyaránt szerepet játszik abban, hogy mára ilyen helyzet alakult ki. A legfontosabb cél az lenne, hogy egyensúlyt találjunk a talajok használata és azok megőrzése között, ehhez pedig tudás és elérhető adat kell.

Itthon egyre többen ismerik fel a szaktudás és a legújabb kutatási eredmények gyakorlati felhasználásának jelentőségét - jegyezte meg Gyuricza Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke. Az okszerű talajművelés alapvető feltétele a talaj nedvességtartalmának szabályozása, ehhez pedig tisztában kell lenni a veszteséget fokozó és a károkat enyhítő tényezőkkel.

A talajművelés hatására nő a lazultság, megváltozik a levegőellátottság és gyors gázcsere indul meg, így a növekvő oxigéntartalom intenzív mikrobiális tevékenységet vált ki. Ezért nem mindegy, milyen talajművelési rendszert választanak a gazdálkodók, ugyanis a különböző eljárások eltérően befolyásolják a talaj nedvességtartalmát. Gyuricza Csaba úgy véli, hogy modern talajművelő eszközökkel talajkímélő és -gyógyító hatást lehet elérni.

Szabó Gábor, az Axiál Kft. gépüzletágának termékmenedzsere szerint a talajművelő eszközök megválasztása mellett a módszer is fontos lehet. A forgatásos vagy forgatás nélküli talajművelés már hosszú ideje vitás kérdése a mezőgazdaságnak. A forgatásos talajművelés ugyanis a talajszerkezet romlásának egyik gyakori oka, mivel jelentős nedvességvesztést okoz. A forgatás nélküli művelés viszont kevésbé károsítja a talajszerkezetet és kevesebb energiát igényel.

A talajművelés esetleges hibáit megfelelő fajtaválasztással kell kompenzálni - jelentette ki Mesterházy Ákos a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja. A talajállapot romlásával elterjedtek ugyanis az olyan növény-egészségügyi problémák, mint például a fuzárium toxinok a kukoricában és a búzában. A helyzet súlyosságára utal, hogy a kereskedelem és a takarmányipar hazai és nemzetközi szinten is átállt a toxin alapú felvásárlásra. Nagyok a bajok az aratás utáni terménykezelésben, illetve a toxinszennyezés szinten tartásában, vagy csökkentésében is. Ezért rezisztens fajták választásával és a talajélet folyamatosságának fenntartásával lehetne védekezni a kórokozók ellen - emelte ki Mesterházy Ákos.

Simon Péter, a Fertilia Kft. ügyvezetője szerint a termőföld a legértékesebb termelőeszközünk, ezért a talajokról való gondolkodásmódunkon kell változtatni elsőként. A magyar föld minősége jó, de a talajállapot megőrzése, megóvása a magyar gazdáknak is feladata. Ez elsősorban úgy lenne lehetséges, ha a termelők olyan, a hatékonyságot előtérbe helyező műtrágya összetételeket választanának, amelyek a talaj- és a növény igénye alapján kerülnek összeállításra, így velük azokat a makro- mezo- és mikroelemet juttatjuk ki, amelyekre valóban szükség van. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a termőföld élő anyag, amelynek termékenységét több milliárdnyi élő organizmus okozza. E mikroorganizmusok mintegy hetven százaléka inaktív állapotban van, de a tevékenységük az úgynevezett talajaktivátorok segítségével fokozható. A talajaktivátorok alkalmazásával a talajélet dinamikusabbá válhat és javul a tápanyagok, illetve a műtrágyák felvehetősége is, mivel e szerek értékes táplálékforrást jelentenek a mikroorganizmusoknak. Ez azért is fontos, mert a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok közt a növény kezdeti sérülékeny szakaszában a növekedési erély biztosítása igazi túlélést jelenthet, ami persze a termésmennyiségben is megmutatkozik majd a folyamat végén - emelte ki.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?