Egy növény, amelyben töretlenül bíznak a magyar gazdák

agrarszektor.hu
Az idén is 250-260 ezer hektáron vethetnek repcét az országban, és ez ugyanakkora vetésterületet jelent, mint amekkora 2016-ban volt. Tavalyhoz képest az árakban nincs jelentős különbség az idei szezonban, ezért a gazdákat inkább a fajtatulajdonságok érdeklik és igyekeznek termőterületükre a legalkalmasabb hibrideket kiválasztani.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Ugyanakkora vetésterület várható a repcében idén, mint amekkora tavaly volt, és ez 250-260 ezer hektárt jelenthet - mondta az agrárszektor.hu-nak Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. Az elmúlt évhez képest nincs nagy árdifferencia, ezért aki komolyan termel repcét, azt most inkább a fajtatulajdonságok érdeklik. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb gazda olyan fajtát választ, amely megfelel termőterületének a talajadottságok és az éghajlat szempontjából is.

A 221 ezer hektáros, 2015-ben betakarított területhez képest jelentős növekedés volt tapasztalható 2016-ban, amikor országosan 257 ezer hektárnyi területről takarították be a repcét a termelők. A termésmennyiség  csaknem a duplájára nőtt tavaly, mivel a gazdálkodók összesen 925 ezer tonna repcét takarítottak be, szemben a 2015-ös 590 ezer tonnával. Az utóbbi években a repce tonnánkénti felvásárlási átlagára 110 ezer forint körül alakult, 2012-ben volt a legmagasabb, akkor 140 ezer forint volt a felvásárlási ár. 

A fajtákkal szembeni elvárások sem változtak az elmúlt évekhez képest, egyik fő követelmény a nagy terméshozam. Emellett fontos szempont még a fajtaválasztáskor a magas olajtartalom, a csávázott vetőmag, a fagytűrés és a stressztűrés is. A legtöbb termelő fajtaválasztáskor az éghajlati viszonyok mérlegelése mellett természetesen azt tartja szem előtt, hogy a legnagyobb termésmennyiséget produkáló fajtákat válassza.

A fajtakínálat nem sokat változott az utóbbi években, a fajtanemesítésekkor a nemesítők törekednek a minél ellenállóbb hibridek nemesítésére. Ez egyaránt jelenti a betegségellenállóságot és a különböző éghajlati viszonyokkal szembeni magas tűrőképességet is.

 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?