Ezért buknak a gazdák a szóján: már az alapoknál óriásit hibáznak

agrarszektor.hu
A magyar szójatermesztés egyik legnagyobb buktatója, hogy a termelők többsége rövid távon gondolkodik, és nem fordít elegendő figyelmet a megfelelő fajta kiválasztására - derült ki a Portfolio Agrárium 2019 konferencián Kecskeméten. Ha a gazdák mindig az adott területre alkalmas szójafajtákat használnák, akkor nem csak a hozam, de a haszon is növekedne. Jelentősen megkönnyítené a termelők dolgát, ha tudnák mely megyékben, mely fajták termeszthetők nyereségesen, így hamarosan a szója is bekerülhet a posztregisztrációs fajtakísérletekbe.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Magyarország 2015 óta törekszik arra, hogy 100 ezer hektárra emelkedjen a szója vetésterülete, ehhez képest évek óta 60-70 ezer hektár körül stagnál a vetésterület - kezdte előadását Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője. 2015-ben, amikor megjelent a termeléshez kötött támogatás és a zöldítés, hirtelen 5200-ra ugrott azoknak a gazdaságoknak a száma, amelyek szójatermesztéssel foglalkoztak, és az addigi 40 ezer hektáros szója vetésterület, felugrott 72 ezer hektárra Magyarországon. A rossz időjárási körülményeknek köszönhetően, valamint azért mert a gazdák nem voltak elég felkészültek, 2016-ban 3800-ra csökkent a szójatermesztéssel foglalkozó gazdaságok száma - emelte ki a szakember. 

Bene Zoltán

A szójatermesztéssel kapcsolatos buktatókról nagyon kevés szó esik, pedig az egyik legnagyobb probléma a magyar gazdáknál az információ hiánya - hangsúlyozta Bene Zoltán. A termelőknél ugyanis még mindig az az egyik legfontosabb tényező, hogy mennyit terem majd a fajta, pereg-e, vagy sem, pedig ugyanilyen fontos a tenyészidő, illetve az érési idő is, hiszen nem mindegyik fajta terem ugyanannyit minden megyében. A fajtaválsztás az eredményes termesztés egyik legfontosabb tényezője, ugyanis akár 3-6 ezer forinttal magasabb tonnánkénti árat is el lehet érni, ha ezeket a szempontokat szem előtt tartják a gazdák. 

A cégvezető kitért arra, hogy nem tudni lesz-e elegendő jó minőségű vetőmag, amely idén a termelők rendelkezésére áll majd. A száraz betakarítás előtti időszaknak, és a kényszerérésnek köszönhetően ugyanis sok helyen akadt csíraprobléma, és vannak olyan területek, ahol a minőséggel is komoly problémák vannak. Ha ezt a helyzetet nem sikerül majd orvosolni, akkor mindössze 50 ezer hektárra elegendő szójavetőmag lesz idén az országban, úgy, hogy a szóját az elmúlt évben 60 ezer hektáron vetették a magyar termelők. Ugyanakkor a környező országok sem tudják majd Magyarországot kisegíteni, mert Szlovákiában, Ausztriában és Horvátországban még nagyobb csíraproblémákkal szembesültek a vetőmagelőállítók, mint, amekkora nálunk tapasztalható - közölte Bene Zoltán. 

A szakember szerint Magyarországon akkor lehetne eredményes a szójatermesztés, ha nem rövid távon gondolkodnának a termelők. Fontos ugyanis, hogy mindig adott területre alkalmas fajtákat válasszanak, és ne csak egy, hanem több évben gondolkozzanak. A cégvezető hangsúlyozta, céljuk, hogy ne csak a búza- és kukoricafajtáknak legyen posztregisztrációs fajtakísérlete, hanem a szójának is, és ez várhatóan hamarosan meg is fog valósulni.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?