Megrázta magát a repce: "Csak" 10 százalékkal gyengébb a termés, mint az ötéves átlag

agrarszektor.hu
Az USDA adatai alapján a repceterület nagysága a vetés idején uralkodó kedvezőtlen időjárás miatt 2006 óta most a legkisebb Európában, az ötéves átlagot pedig 14 százalékkal múlja alul. A gyenge kezdés után azonban sokat javult a repce állapota, a mostani esők pedig tovább növelik a terméskilátásokat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az USDA előrejelzése szerint az Európai Unióban a 2019/20-as gazdasági évben 19,7 millió tonna repcemag kerülhet a raktárakba, ez csak egy kicsivel kisebb, mint a tavalyi eredmény volt, de 10 százalékkal rosszabb, mint az ötéves átlag. Ahhoz képest, hogy a vetésterület 2006 óta most a legkisebb, ez meglepően jó végkifejlet lenne.


A legnagyobb repcetermelőknél, Francia- és Németországban voltak a legrosszabbak az időjárási feltételek a vetés idején, de Lengyelországban és Angliában is túl száraz volt az időjárás, ahogy Romániában és az egész Balkánon is. Románia az utóbbi években jelentős repcetermelővé vált Európában, de a futó szezonban gyengén fejlődtek az itteni állományok. A búza európai termőterületének bővülésében mindenképpen szerepet játszott az, hogy a repcevetés idején túl száraz volt az időjárás, így inkább a kenyérgabona mellett döntöttek a termelők. A kukorica és a napraforgó területe hasonló okból nőtt meg idén, elsősorban a Balkánon.

EZ IS ÉRDEKELHET
A repce az indulási viszontagságok ellenére viszonylag jól regenerálódott, és egy átlagos termést produkálhat idén az elemzők szerint. A tél kifejezetten kedvezett az állományoknak, és tavasszal is jó ütemben érkeztek az esők. A májusi csapadék hatására a műholdas felvételek javuló kondíciójú táblákról tanúskodnak. Az átlaghozamok az USDA szerint nem lesznek rosszak, 3,4 tonna körül alakulhatnak hektáronként, ami a tavalyi gyenge év után 20 százalékos növekedést jelentene, viszont az ötéves átlagnál még mindig 4 százalékkal kevesebb lenne.
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?