Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 2019/20-as gazdasági évebn Ukrajna várhatóan 30 millió tonna kukorica exportjára lesz képes, ami az előző szezon 29,5 millió tonnája után egy újabb rekordot ígér. Az elmúlt évtizedben az ország kukoricatermelése megtriplázódott. A termés kiszállított hányada meghaladja a 80 százalékot, és ez várhatóan így marad a következő évben is. Az exportmennyiség csaknem felét Európa - a világ legnagyobb kukoricaimportőre - vásárolja meg.
Ukrajna földrajzi helyzete és talajadottsága kitűnő lehetőséget nyújt számára, hogy kukoricával lássa el Európát, a Közel-Keletet és Kínát. Jó döntés volt a kormányzat részéről az is, hogy megtiltotta a génmódosított növények termesztését, hiszen ezek a piacok kifejezetten GM-mentes termékeket igényelnek. Miközben nőtt a tengeri kibocsátása, ezzel párhuzamosan esett a többi gabonaféle termelése, viszont folyamatosak a fejlesztések az exportkapacitások terén. Az Európai Unió az ukrán kiszállítások legfőbb célpontja.
Az ukrán termés idén is bőségesnek és könnyen megfizethetőnek ígérkezik. Kukoricából a többi nagy exportőrnél (Brazília, Argentína, USA) is jelentősek a készletek. Az Egyesült Államokban ugyan nehezen indult a szezon, mostanra sokat javultak a terméskilátások. Az itteni árakat az is lefelé szorítja, hogy rosszabbak az exportlehetőségeik (vámháború). A legnagyobb exportőrök versenyképességéről az alábbi ábra informál.
Kína fogyasztása 2019/20-ban várhatóan nőni fog. Igaz ugyan, hogy az afrikai sertéspestis miatt az állattenyésztésnek ebben az ágában csökkent a felhasználás, viszont a baromfiszektor és feldolgozóipar jóval nagyobb mennyiséget igényel, ami ellensúlyozza a sertéstakarmányozásban bekövetkezett csökkenést.