Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tavaly őszi forgalmazási és telepítési szezonban a Nébih és a megyei kormányhivatalok szakemberi közös piacellenőrzéseket folytattak, melyek során többször kellett intézkedniük fás növények szaporítóanyagainak jogszerűtlen árusítása miatt. A jogszabályi előírások figyelmen kívül hagyása mellett számos esetben az alapvető szakmai és etikai kritériumok sem teljesültek. Ezzel az eladók nem csak a vásárlókat, a kiskerttulajdonosokat károsították meg, de közvetve a tisztességes ágazati szereplőket is. Az illegális árusítás jelentős kockázatot is hordoz, hiszen ezeknél az anyagoknál jellemző, hogy a növényegészségügyi biztonság érdekében szükséges szabályokat sem tartják be.
Jogszabályi előírások
Jelenleg a kiskereskedelmi árusítóhelyekre, lerakati forgalmazásra vonatkozó keretet a következő szakmai jogszabályok adják meg:
- a gyümölcs szaporítóanyagok előállításáról és forgalmazásáról szóló 14/2017 (III.23.) FM rendelet,
- a szőlő-szaporítóanyagok előállítására minősítésére és forgalomba hozatalára vonatkozó 87/2006. (XII.28.) FVM rendelet,
- a növényegészségügyi feladatok végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2001 (I.17.) FVM rendelet. Ez utóbbi bejelentési, regisztrációs kötelezettséget, majd annak alapján a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatal ellenőrzését írja elő a kiskereskedelmi forgalmazóhelyek részére (9. melléklet, 8.2.6. pont).
Mire érdemes szervezőként figyelni?
A piac- és vásárüzemeltetők, az önkormányzatok is sokat tehetnek annak érdekében, hogy árusítóik közül kiszűrjék a tisztességtelen forgalmazókat. A legfontosabb, hogy az árusítóhelyek kiadásakor meggyőződjenek arról, van-e a kereskedőnek növényegészségügyi regisztrációja. Amennyiben nincs, a tevékenység további érdemi vizsgálat nélkül illegálisnak minősül.
A fenti alapfeltételen túl az alábbiak megléte is szükséges a jogszerű árusításhoz:
- Számla, melyen tételesen szerepel az eladni kívánt áru fajtatételeinek pontos mennyisége.
- Származást igazoló okmány: magyar előállítású anyagoknál Nébih származási igazolvány, külföldi előállítású anyagoknál a fajtatételeket és azok kategóriáját is tartalmazó szállítói dokumentum.
- Egyedi címke a gyümölcsoltványon/csemetén. Ezen kötelezően szerepelnie kell a következőknek: faj, nemesfajta, alanyfajta, a termelő faiskola megnevezése és növényegészségügyi regisztrációs száma, származási ország, kategória (Certifikált, vagy C.A.C.), növényegészségügyi állapot (vírusmentes,-tesztelt, tünetmentes), címke sorszáma. Ezen adatok nem szabadon kitölthetőek, tehát egy gépi címkét kell látniuk.
Amennyiben a fenti dokumentumok hiányoznak, az árusítási tevékenység illegálisnak minősül. Ez a mozgóárusítás esetén különösen jellemző. Ilyen esetben a tisztességes vállalkozók és saját rendezvényük jó híre érdekében se engedélyezzék a kitelepülést.