Nagy a kereslet ezekre a szakemberekre az agráriumban: mégis alig találni munkaerőt

Nagy a kereslet ezekre a szakemberekre az agráriumban: mégis alig találni munkaerőt

Bõle István
A Gyermelyi Zrt. növénytermesztési ágazatában 2013 nyara óta gyűjtik az úgynevezett cellaadatokat, és készítenek hozamtérképeket a termőterületükről. Ezek eredménye ma már nagyon fontos tényező a termelés gazdaságosságának alakításában - tudta meg az Agrárszektor Keresztes Zsolttól, a cég növénytermesztési igazgatójától. A szakember többek között arról is beszélt, a precíziós eszközök használatához a növénytermesztéshez és az informatikához egyaránt értő, felsőfokú végzettségű munkavállalóra van szükség, ilyenből viszont nagyon kevés van a hazai munkaerő piacon.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az élelmiszertermelő nagygazdaságnak nem a legkedvezőbbek a növénytermesztési adottságai. Földjeik jellemző értéke mindössze 13 és 17 aranykorona között mozog, emellett a tábláik legnagyobb része nagy szintkülönbségű. A termőértékben az egyes táblákon belül is tapasztalhatók nagy eltérések. Hegyek és völgyek között gazdálkodnak. Nagy kihívást jelent a szántó, vető, arató részlegnek az erózió kezelése is. A völgyekben a termőréteg lényegesen jobb, mint a meredek domboldalakban. Ez speciális tervezést, gondolkodást és tápanyag visszapótlást igényel. Ilyen körülmények között a precíziós módszerek alkalmazása szinte megkerülhetetlen követelmény. Ezért is fogtak hozzá idehaza az elsők között a szántóikon az alapadatok gyűjtéséhez.

A talajt nekünk mindenképpen meg kell védeni. Országos rekordtermést mi nem várhatunk a területeinktől. Az értékes területrészeinket pedig igazán meg kell becsülnünk, ami gyengébb adottságú rész, azt el kell fogadnunk ilyennek, de nem szabad elhanyagolnunk

 - mondta az Agrárszektornak Keresztes Zsolt növénytermesztési igazgató. 

Minden területrésznél az optimális inputanyag-mennyiség kijuttatására törekednek. Így kevesebb tápanyagot juttatnak ki a gyengébb adottságú négyzetméterekre. Ezeknek a részeknek vízháztartása is rosszabb. Ez meghatározza, hogy az adott cella mennyi növényt tud eltartani, ez eldönti a tőszámot is. Oda kevesebbet vetnek, és így "kevesebb lesz az éhes száj", amelyet a talajnak el kell tartania. Viszont annyi haszonnövénynek fednie kell a termőterületet, amennyi a gyomosodást megakadályozza.

A hozamtérképek önmagukban még nem lehetnek hasznára a gazdálkodásnak. A gyermelyi növénytermesztési ágazatában például öt kombájn végzi a betakarítást, az öt gépbeállítás, öt gépkezelő. A gépeket rendszeresen kalibrálják, de az emberi tényezőt így is mindig figyelembe kell venni. Az adatokat tehát utólag egybe kell fésülni. Így kaphatják meg egy-egy cella igazi terméseredményeit. Ehhez műholdfelvételeket is felhasználnak. Igazán értékes, a precíziós gazdálkodásban jól felhasználható alapok az évről évre elvégzett elemzésék, karbantartások után keletkezhetnek. Ehhez a munkához a növénytermesztéshez és az informatikához egyaránt értő, felsőfokú végzettségű, szakemberekre van szükség. Ilyen munkavállalóból viszont nagyon kevés van a hazai munkaerő piacon.

Egyre többen vannak, akik meglátták azt a lehetőséget, hogy ezzel a tevékenységgel sok pénzt lehet keresni, és rossz adatokat, rossz módszereket árulnak nem olcsón. Nem szabad ezeknek az úgymond vállalkozóknak bedőlni, mert nem csak nagyon sok pénzt veszíthetünk ezzel, hanem árthatunk a talajoknak is 

 - emelte ki a szakember. 

A szakemberkérdést Gyermelyen házon belül igyekeznek megoldani. A növénytermesztési igazgató az egyik beosztottjával együtt végzi most egy posztgraduális egyetemi szakon a Precíziós szakmérnöki kurzust. A növénytermesztés első számú vezetője szerint azért kell megszereznie ezt a tudást, hogy helyénvaló és jó kérdéseket tudjon feltenni a precíziós szakterületre specializálódott beosztottjának. Az adatok egyre szaporodnak és ezért egyre több kérdést kell feltenni a mindennapokban is.

Be kell látni, hogy a számítástechnika, az informatika, térinformatika lassan fontosabb az eredményes gazdálkodásban, mint a növénytermesztési szakismeretek magas szintű birtoklása. A jövő trendje az emberi tényező minél teljesebb kikapcsolása a folyamatból. Egyre inkább a gépekre bízzuk a szakmai információk alapján elvégzendő munkát. Nincs messze az idő, amikor majd nálunk is megjelennek a vezető nélküli traktorok. Ezeknek a programozásához komoly informatikai tudás is szükséges

 - hangsúlyozta Keresztes Zsolt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?