Ijesztő, ami a magyar földeken zajlik: ha nem jön drámai fordulat, nagy baj lesz

Ijesztő, ami a magyar földeken zajlik: ha nem jön drámai fordulat, nagy baj lesz

Már hónapok óta tart a száraz, csapadékmentes időjárás, ennek pedig - ha most még nem is, de később mindenképpen - igen komoly következménye lehet a szántóföldi növénytermesztésre nézve. A talajok kiszáradása miatt ugyanis félő, hogy a tavaszi vegetációs időszakban növények nem jutnak majd elegendő vízhez, és attól lehet tartani, hogy egy újabb aszályos év áll a gazdák előtt. Azzal kapcsolatban, hogy mekkora nehézségeket okozott eddig a szárazság a magyar földeken, illetve, hogy mi várható a következő időszakban, az Agrárszektor Petőházi Tamást, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnökét kérdezte meg.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Noha már hónapok óta tart a száraz, komoly csapadékot nélkülöző időjárás Magyarországon, ez egyelőre még nem jelentett problémát a földeken. Ám ha a következő napokban, hetekben nem jön változás, akkor a tavaszi vegetáció megindulása után ez bizony komoly gond lehet a gazdák számára, mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke.

Ekkorra ugyanis teljesen ki fog merülni a talajok vízkészlete

- figyelmeztetett Petőházi Tamás.

A szakember szerint múlt héten 1-2 milliméternyi csapadék esett csak a földekre, ám az elmúlt 90 nap csapadékmérlege szerint 50-80 milliméternyi csapadék hiányzik a talajokból országszerte. Ez a hiány pedig akkor fog problémát jelenteni, ha végre felmelegszik az idő, és a növények elkezdenének fejlődni. De nem fognak tudni megfelelően, mert egyszerűen nem lesz elég víz a talajokban. Ahogy a meteorológus Kovács Attila fogalmazott korábban, Magyarországot egy újabb aszály fenyegeti.

EZ IS ÉRDEKELHET

Petőházi Tamás a tavaszi vetési időszak kapcsán azt is elmondta, hogy a jelenlegi helyzetben arra lehet számítani, hogy gyenge vízkészletű talajokba fognak vetni a magyar gazdák. A szakember úgy fogalmazott, az lenne az ideális, ha a következő időszakban jönne egy nagyon lassú, áztató eső, amiből a hiányzó 50-80 mm-nek legalább a fele leesne. Arra a kérdésre, hogy mit kell érteni lassú eső alatt, a GOSZ elnöke kifejtette, hogy a csapadék intenzitásának 4 mm/óra alattinak kellene maradnia, ez ugyanis az az intenzitás, amit a jó szerkezetű talaj gond nélkül el tud nyelni. Ha ettől gyorsabb, hevesebb csapadék esne, az már rombolná a talaj szerkezetét, mert az képtelen lenne elnyelni a vizet, ami így elfolyna a felszínen.

A vetés kapcsán a szakember úgy fogalmazott, hogy 2022-ben nem várható komoly meglepetés. A magyar gazdák nagyjából hasonló területen fognak tudni vetni, mint az előző évben.

A napraforgónál várható egy kis területnövekedés, ám a többi növény vetésterületét illetően nem lesz komolyabb változás

- ismertette Petőházi Tamás.

Ami a növényvédelmet illeti, a GOSZ elnöke elismerte, hogy várhatóan idén is lesz probléma a kártevőkkel és a kórokozókkal. Ahogy fogalmazott, ha áprilisban, illetve május elején lennének hideg esők, az sokat tudna segíteni a kártevők ellen, de ezt most még nem lehet előre látni. Petőházi Tamás emellett a műtrágyahelyzet kapcsán elmondta, hogy aki nem gondoskodott előre a megfelelő mennyiségű műtrágya beszerzéséről, az komolyan megjárhatja a következő időszakban.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?