Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A kutatók is meglepődtek, ugyanis nem megszokott "látogatók", kaktuszok bukkantak fel az Alföldön. Összesen talán 20-30 helyen, alig pár négyzetméteren jelentek meg az országban ezek a szúrós növények, amelyeknek közös jellemzőjük, hogy nem őshonosak, viszont rendkívül szívós növények, melyek azonban veszélyesek lehetnek a hazai növényvilágra - olvasható az Időkép.hu oldalán. A témában a portál Csecserits Anikót, az Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) tudományos munkatársát kérdezte.
A szakember elmondta, hogy az inváziós kaktuszfajok az amerikai kontinensről kerültek be Európába. Észak-Amerikában egészen a kanadai prériig őshonosak, így a Magyarországhoz hasonló szélességi körökön, sőt ennél hidegebb éghajlaton is régóta képesek túlélni a telet. Itthon a 2000-es évek óta ismertek, és egy-egy helyszínen már 20 éve megtalálhatók. Ahol a talaj száraz és könnyen átereszti a vizet, egyes kaktuszoknak a túlélésben a -20 fokos fagy sem okoz problémát - közölte Csecserits Anikó, aki azt is elárulta, hogy ezek az Amerikából hozott hidegtűrő kaktuszok az ördögnyelv-fügekaktusz vagy heverő medvetalpkaktusz (Opuntia humifusa) és a Kolorádói medvetalpkaktusz (Opuntia phaeacantha).
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy bár nem a klímaváltozásnak tudható be a medvetalpkaktuszok magyarországi elterjedése, természetes ellenség hiányában jelenlétükkel könnyen kiszoríthatják az alacsonyabb tűrőképességű őshonos fajainkat, melyek kevésbé ellenállók a rendkívüli (aszályos, forró) időjárásnak. A kaktuszok jellemzően felelőtlen kiültetéssel vagy zöldhulladék útján kerülnek a természetbe, irtásukra több alkalommal, több helyszínen is sor került már.
Az Időkép.hu az irtás sikeressége érdekében nem tette közzé, az Alföld mely részén bukkantak rá a kaktuszokra. Az olvasókat viszont arra kérték, ha találkoznak vadon élő kaktuszokkal, értesítsék a "Kaktuszok a természetben" Facebook-csoportot!