Illegális növény lepte el a Mátrát: nem is hinnéd, mennyit találtak belőle

Illegális növény lepte el a Mátrát: nem is hinnéd, mennyit találtak belőle

agrarszektor.hu
Másfél köbméternyi kaktuszt ástak ki a Mátrában a Bükki Nemzeti Park szakemberei. Az idegenhonos növények feltehetőleg emberi betelepítés útján kerültek a Cserteri (Hasznosi) vár területére. Az elmúlt években többször is előfordult már, hogy a hatóságoknak hasonló "ültetvényeket" kellett felszámolniuk Magyarországon.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz (BNPI) lakossági bejelentés formájában jutott el a hír, hogy a Pásztó-Hasznos település határában fekvő, Várhegyen található Cserteri (Hasznosi) várat vélhetően emberi betelepítés útján idegenhonos kaktuszok lepték el. A területet Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem kutatója mérte fel, mely során négy, Közép-és Észak-Amerikában honos kaktuszfajt azonosított be: a kötélkaktuszt (Cylindropuntia imbricata), törékeny fügekaktuszt (Opuntia fragilis), síksági fügekaktuszt (Opuntia macrorhiza) és coloradói fügekaktuszt (Opuntia phaeacantha) - írta meg a Telex.

A nemzeti park szakemberei ezt követően igyekeztek a lehető leghamarabb beszerezni részben a hatósági engedélyeket, mivel a Cserteri vár 1951 óta régészeti-, míg 1958 óta műemlékvédelem alatt áll, részben a magántulajdonosok hozzájárulását, hogy eltávolíthassák a növényeket. A BNPI Facebook-oldalára kirakott poszt szerint a kaktuszokat március 22-én távolították el a területről, amelyben egy cég önkéntesei is segítettek nekik. Mint írták,

az utánfutónk színültig telt kaktusszal, mintegy 1,575 m3-nyi kaktuszt szedtünk ki. Sajnos a munkánk itt még nem ért véget. Az elkövetkezendő években utóellenőrzéseket kell tartanunk, mely során szemrevételeznünk kell a területet, hogy a kiszedett telepek helyén nem sarjadnak-e újra a nem kívánt növények.

Az elmúlt években egyre többször került be a hírekbe, hogy idegenhonos kaktuszokat találtak Magyarországon. Terjedésüknek pedig valószínűleg az éghajlatváltozás is kedvez, ha elszabadulnak, akkor az évtized végére már ültetvények is lehetnek.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?