Sokan hibáznak a mikulásvirág gondozásakor: ezeket rontják el a legtöbben

Sokan hibáznak a mikulásvirág gondozásakor: ezeket rontják el a legtöbben

agrarszektor.hu
Dús leveleivel és intenzív színeivel, a mikulásvirág bármelyik szobában hangulatos látványt nyújt a karácsonyi időszakban. Ám ez a csillag alakú szépség szobanövényként az ünnepeken túl is kiválóan megállja a helyét, és megfelelő gondozással nemcsak télen, de akár tavasszal is megtarthatja színpompás külsejét. A szakértők most elárulták, hogyan lehet felismerni a friss és egészséges mikulásvirágot az üzletben, és mit kell tenni annak érdekében, hogy a választott növény otthon is megőrizze legjobb formáját.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

A mikulásvirág már messziről felismerhető élénkvörös, rózsaszín, lazacrózsaszín, sárga vagy fehér felleveleiről, amelyek miatt könnyedén beilleszthető bármely karácsonyi dekorációba. A mikulásvirág arról is ismert, hogy kedvezőtlen körülmények között gyorsan elpusztulhat. Emiatt ugyan sokan "egyszeri" növényként gondolnak rá, azonban, ha az ember odafigyel rá, az még sokáig otthonok dísze lehet - derült ki a Stars for Europe közleményéből. De lássuk, mire kell odafigyelnünk a növény gondozása során!

1. Minden a jó választással kezdődik

Bár a mikulásvirág megfelelő gondozása elengedhetetlen a sikerhez, az első kulcsfontosságú döntést már a vásárlás pillanatában meg kell hoznunk. Mivel a növények sok esetben csak napokkal később reagálnak a rossz kezelésre, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket, fontos, hogy meg tudjuk különbözteti az ép példányokat a problémásabb egyedektől. Az üzletbe lépve a friss, egészséges mikulásvirágokat sűrű, sérüléstől, elszíneződéstől és eldeformálódástól mentes leveleikről, valamint sárgászöld, bimbós virágaikról ismerhetjük fel, melyek alig észrevehető módon a színes fellevelek közepén csücsülnek. Mivel sok fényre és megfelelő hőmérsékletre van szükségük a virágzáshoz, a boltban olyan növényeket érdemes keresni, melyek világos és meleg, huzattól védett helyre lettek kihelyezve. Ha biztosra szeretnénk menni, hogy a kiszemelt mikulásvirág jó állapotban van, fontos ellenőrizni földjének nedvességét is. Bár a túlzott szárazságot sem kedvelik, a túl sok víz okozhat igazán nagy károkat a növényekben. A víz mennyiségét könnyen ellenőrizhetjük azzal, ha felemeljük a virágot, s amennyiben nagyon könnyűnek vagy feltűnően nehéznek érezzük azt, óvakodjunk a vásárlástól.

2. Vigyázzunk rájuk a hazaúton!

A trópusi növények nem szeretik a 12 Celsius-fok alatti hőmérsékletet és a huzatot, így ahhoz, hogy a téli időjárás ellenére a mikulásvirágok sértetlenül vészeljék át az új otthonukba vezető utat, fontos, hogy jól be legyenek csomagolva a szállításhoz. Szerencsére erre a szakkereskedők jól fel vannak készülve, és rendelkeznek a szükséges, jellemzően papír alapú csomagolóanyagokkal. Azonban, ha biztosak szeretnénk lenni a dolgunkban, mi magunk is hozzájárulhatunk a virágok védelméhez. A hűvös, szeles napokon, a vásárolt növények különösen hálásak lesznek, ha felruházzuk őket egy extra réteggel.

EZ IS ÉRDEKELHET

3. Rendkívül fontos a megfelelő elhelyezés

Mivel a Mexikóból származó mikulásvirágoknak sok napfényre és melegre van szükségük, így, ha azt szeretnénk, hogy jól érezzék magukat, elengedhetetlen, hogy ezeket a körülményeket otthonunkban is meg tudjuk teremteni számukra. Ezek a növények 15-22 Celsius-fok közötti alaphőmérséklet mellett boldogok igazán, amit télen például a déli fekvésű ablakból érkező közvetlen napfénnyel tudunk biztosítani számukra. A megfelelő hőmérséklet mellett arra is érdemes odafigyelnünk, hogy megóvjuk őket az erős huzattól. Amennyiben nem találunk nekik olyan helyet, ahol állandóan védve vannak a hűvös légmozgástól, azt is megtehetjük, hogy ha szükséges, például szellőztetéskor, a növényeket átmenetileg egy másik helyiségbe költöztetjük.

4. Az öntözés mindig kritikus pont

A mikulásvirágok nem szeretik a túl nagy szárazságot, azonban a legnagyobb hibát akkor véthetjük, ha túlságosan eláztatjuk őket. Azt, hogy földjük elég nedves-e, tömegük mérése mellett, az ujjpróbával is egyszerűen megállapíthatjuk. Ehhez nem kell mást tennünk, mint ujjunkkal óvatosan megnyomkodni a növények földjét. Ha azt tapasztaljuk, hogy a talaj körülbelül 2 cm mélységig száraznak tűnik, a virágoknak sürgősen vízre van szükségük. Általános szabályként az elhelyezkedéstől, hőmérséklettől és mérettől függően naponta vagy két-háromnaponta kell öntözni őket, szobahőmérsékletű vízzel. Ezt végezhetjük öntözőkannával vagy merítési technikát is alkalmazhatunk. Utóbbit úgy tehetjük meg, hogy a növények gyökérlabdáit néhány percre langyos vízbe merítjük, majd kiemelésük után hagyjuk, hogy jól lecsöpögjenek. Ezzel a módszerrel általában elegendő hetente egyszer öntözni a virágokat. Bármelyik technikát is választjuk, arra mindig ügyelnünk kell, hogy a víz ne álljon sokáig a tálcában vagy a kaspóban, az öntözés után legkésőbb 15 perccel mindenképp öntsük le a felesleget.

5. Virágföld gondozása

Jó hír, hogy ha novemberben vagy decemberben vásárolunk mikulásvirágokat, a talaj, melyben hozzánk érkeznek, már előtrágyázott. Ez azt jelenti, hogy a virágzás ideje alatt nekünk erre már nem kell külön odafigyelnünk, vagyis nem szükséges újból trágyázni a növények földjét. Ennek akkor lesz ismét jelentősége, ha végül úgy döntünk, hogy hosszú távon is szeretnénk virágoztatni őket.

+1. Virágba borulhat-e újra a mikulásvirág?

Izgalmas tudnivaló, hogy szigorú odafigyelés mellett van esély arra, hogy mikulásvirágaink újra virágba boruljanak. Azonban érdemes szem előtt tartanunk, hogy e cél elérése igazán sok erőfeszítést igényel, és ha sikerül is megvalósítanunk, a növények valószínűleg nem szerzik vissza teljesen előző évi pompájukat. Ám, ha nem is sikerül újra kivirágoztatni őket, akkor sem kell megszabadulnunk a mikulásvirágoktól. Miután végleg elhervadnak virágaik, egy gyors metszés után buja, zöld szobanövényekké varázsolhatjuk őket, melyek a melegebb hónapokban nagyon jól érzik magukat a szabadban.

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?