Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A múlt hónapban, három nappal azután, hogy Oroszország kilépett a fekete-tengeri gabonaüzletből, India július 20-án tilalmat rendelt el a nem-basmati fehér rizs kivitelére. A lépés a törmelékrizs exportjának tavaly szeptemberben bejelentett és még mindig érvényben lévő tilalmát követte.
India alapvetően belföldi indokok miatt döntött így - az emelkedő élelmiszerárak, a magas infláció és az El Nino okozta rizshiánytól való félelem, mivel az ország az ünnepi szezon és a választások felé tart -, de a tilalom hatása most már globálisan is érezhető, és az árak a magasba szöktek.
"Korábban tonnánként 550 dolláron kereskedtek a rizzsel, most pedig 650 dollár felett mozognak az árak" - mondta az Al Jazeerának Nitin Gupta, az Olam Agri India Private Limited, India egyik legnagyobb rizsexportőrének vezető alelnöke.
A világ legnagyobb exportőre
India, a világ legnagyobb rizsexportőre, 2022-ben a globális rizskereskedelem közel 40 százalékát adta, 22 millió tonnát exportált 9,66 milliárd dollár értékben 140 országba. Ebből 4,5 millió tonna basmati rizs, 8 millió tonna parboiled rizs, 6 millió tonna nem-basmati fehér rizs és 3,5 millió tonna törmelékrizs.
A rizs az indiai lakosság több mint fele számára alapvető élelmiszer így a belső fogyasztás is jelentős. Az ország évente mintegy 135 millió tonna rizst termel, ami bőven elegendő a mintegy 100-105 millió tonnás belföldi kereslet kielégítésére. Ebbe beletartozik az a rizs is, amelyet támogatott áron osztanak szét az ország 800 millió szegénye között.
India továbbra is exportálja a főtt rizst és a basmati rizst, félig-meddig eleget téve nemzetközi kötelezettségvállalásainak, de a rizs világpiaci ára a tilalom óta 15-25 százalékkal emelkedett. A legsúlyosabban az indiai fehér rizstől függő országok, például Banglades és Nepál szegényei, valamint az afrikai országok, például Benin, Szenegál, Togo és Mali szegényei érintettek, akik törmelékes rizst - a legolcsóbb és leginkább laktató fajtát - importálnak.
Ragadós lehet a példa
Jelenleg India rizstilalma mellett az a félelem is felmerült, hogy Thaiföld, Vietnam és Pakisztán - amelyek együttesen a világ rizsértékesítésének 30 százalékát adják - hasonló tilalmakat foganatosíthat, ha termésüket károsítja az El Nino, amely hét év után először tért vissza.
A kereskedők és a tudósok szerint a rizshiány, amely a világ népességének több mint fele számára alapvető élelmiszer, hatással lesz a búzára, a szójababra, a kukoricára és a kukoricára, amelyeket rizspótlóként használnak emberi fogyasztásra és állati takarmányozásra egyaránt. Ez dominóhatást eredményezhet nemcsak más élelmiszerek, hanem az üzemanyagok keresletére és áraira is.
Miért tiltotta be India a rizsexportot?
"A pufferkészletünk szintje nagyon, nagyon kényelmes. Körülbelül 41 millió tonna rizs van a raktárakban. Nincs hiányunk. De a belföldi árunk, az összes többi élelmiszerárral együtt, emelkedik" - mondta Samarendu Mohanty, aki a Nemzetközi Burgonyaközpont ázsiai regionális igazgatója, és aki korábban a Fülöp-szigeteki Nemzetközi Rizskutató Intézet (IRRI) vezető tudósa volt.
Mivel a globális árak az ukrajnai orosz háború miatt emelkedtek, a rizs ára az elmúlt évben több mint 10 százalékkal nőtt Indiában - mondta több kereskedő az Al Jazeerának.
A legutóbbi kiviteli tilalmat szerintük a belföldi árak lehűtése érdekében és elővigyázatossági intézkedésként vezették be arra az esetre, ha az El Nino hatással lenne az éppen álló rizstermésre, illetve a következő szezonra.
Miután azonban a belföldi árak továbbra is magasak, az indiai kormány a múlt héten közölte, hogy 2,5 millió tonna rizst fog eladni a nyílt piacon, hogy megpróbálja visszafogni az árakat. Mivel a jövő év májusában esedékes országos választások előtt öt államban választásokat terveznek, a kormány számára politikailag kritikus fontosságú, hogy az árakat alacsonyan tartsa. Ennek eredményeképpen az indiai exporttilalom valószínűleg addig is érvényben marad - vélik szakértők.