Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
India, a világ legnagyobb gabonaexportőre, már a múlt hónapban lépéseket tett az export fellendítése érdekében. Az indiai kormány 20%-ról 10%-ra csökkentette a vámot, és engedélyezte a nem basmati fehér rizs kivitelének folytatását. A döntéshez hozzátartozik, hogy a nem basmati fehér rizsre tonnánként 490 dolláros minimálárat szabtak meg.
A kereskedelmi és ipari szakértők szerint a kedvező terméskilátások arra ösztönözhetik Indiát, hogy a nem basmati fehér rizs exportjára vonatkozó minimálárat is eltörölje. Ez a lépés jelentősen növelné a globális kínálatot és mérsékelné a nemzetközi árakat. Dev Garg, az Indiai Rizsexportőrök Szövetségének alelnöke szerint az előfőzött rizsre kivetett exportadó eltörléséről szóló döntés azt jelzi, hogy a kormány bízik az új szezon termésében.
Az intézkedés különösen fontos, mivel az előfőzött rizs exportja 13%-kal, 5,1 millió tonnára csökkent Indiában 2024 első nyolc hónapjában. B.V. Krishna Rao, a rizsexportőrök szövetségének elnöke szerint ennek a terméknek a vámmentes kivitele arra ösztönözné az árérzékeny afrikai vásárlókat, hogy fokozzák a vásárlásokat Indiából.
A kormány emellett a hántolt barna rizsre és a hántolatlan rizsre kivetett 10%-os exportvámot is eltörölte. Ez a lépés további lendületet adhat az indiai rizsexportnak.
Az intézkedések hátterében az áll, hogy bár India 2023-ban különböző korlátozásokat vezetett be a rizsexportra az El Nino időjárási mintázat miatt, a helyi kínálat azóta jelentősen megnőtt. Ez lehetővé tette a kormány számára, hogy lazítson a korlátozásokon, miközben a belföldi árakat is kordában tartja az április-júniusi országos választások előtt.