Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Amikor tavaly súlyos rizshiány miatt az árak az egekbe szöktek Japánban, Arata Hirano tokiói étteremtulajdonos megtette, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt: amerikai rizsfajtára váltott. A kaliforniai Calrose rizs ára ugyan megduplázódott az első vásárlása óta, de még így is jóval olcsóbb, mint a hazai termék. A szakember, akinek étterme hal, rizs, leves és köretek kombinációját kínálja vendégeinek, úgy fogalmazott:
hacsak a hazai árak nem csökkennek a Calrose ára alá, nem tervezek visszaváltani.
A japán nagykereskedelmi rizsárak az elmúlt év során körülbelül 70%-kal emelkedtek, elérve a legmagasabb szintet a 2006-ban kezdődő jelenlegi nyilvántartás óta. A termést szélsőséges hőség sújtotta, miközben a turizmus fellendülése tovább növelte a keresletet. Az inflációs nyomás miatt a vállalkozások most arra számítanak, hogy a japánok - akik közismerten igényesek az ízekre és büszkék alapvető élelmiszerükre - nyitottak lesznek a változásra.
Az Aeon szupermarket-óriás a múlt héten kezdett el árulni egy 80-20 arányú amerikai-japán rizskeveréket, amely körülbelül 10%-kal olcsóbb a hazai rizsnél, miután a tesztértékesítés sikeresnek bizonyult. A Matsuya gyorsétterem-lánc és a Colowide étteremüzemeltető idén kezdett tisztán amerikai rizst felszolgálni. A Seiyu szupermarketláncban pedig a tajvani rizs kapkodják el a vásárlók a tavalyi év óta.
Ez éles ellentétben áll 1993-mal, amikor a japán kormány által egy akut hiány során importált thaiföldi rizst nagyrészt elutasították, így a szupermarketek polcain eladatlan zsákok halmozódtak fel.
Japán évente 100 ezer tonnára korlátozza a vámmentes "minimális hozzáférésű" alaprizs-importot, ami a teljes fogyasztás körülbelül 1%-a. Ebből az Egyesült Államok részesedése az előző pénzügyi évben körülbelül 60% volt, mögötte Ausztrália, Thaiföld és Tajvan következett. Az ezen felüli mennyiségre kilogrammonként 341 jen vámot vetnek ki.
Mi lesz a rizzsel a japán-amerikai vámtárgyalásokon?
Amikor Donald Trump elnök a közelmúltban átfogó vámokat jelentett be, bírálta Japánt a rizs 700%-os vámja miatt. A japán politikai döntéshozók "sajnálatosnak" nevezték megjegyzéseit az érzékeny témában, és vitatják a 700%-os számot, mondván, hogy az elavult nemzetközi rizsárakon alapul. Nem világos, hogy a rizs mennyire lesz téma a most kezdődött kétoldalú vámtárgyalásokon. Egyes elemzők szerint Donald Trump republikánus kormányzata nem feltétlenül összpontosít a rizsre, mivel a Japánba irányuló exportok Kaliforniából származnak, amely demokrata beállítottságú állam.
A pénzügyminisztérium tanácsadó testülete kedden javasolta az alaprizs-import bővítését, mondván, hogy a 100 ezer tonnás vámmentes felső határ megszüntetése segíthetne stabilizálni a kínálatot. Ugyanakkor Shigeru Ishiba miniszterelnök Liberális Demokrata Pártja valószínűleg nem kockáztatja a gazdák haragját a júliusi felsőházi választások előtt.
A kínálat továbbra is problémás. A március végén zárult pénzügyi évben a vámmentes alaprizs-import hét év után először érte el Japán 100 ezer tonnás felső határát. A vámköteles import mennyisége, bár még mindig elenyésző, szintén megnőtt, a 2024-es pénzügyi év első 11 hónapjában megnégyszereződött, valamivel 1500 tonna alá.
Idén a Kanematsu rizs-importőr első nagyszabású, 10 ezer tonnás amerikai alaprizs-vásárlását szállítja be. A vállalat szóvivője úgy fogalmazott, rengeteg érdeklődést kaptak a vendéglátóipartól, a szupermarketektől és a rizs-nagykereskedőktől. Az április 6-ig tartó héten a japán szupermarketek rizsárai átlagosan 4214 jent (29,65 dollár) értek el 5 kilogrammonként, ami a 14. egymást követő heti növekedést jelenti, és több mint kétszerese az egy évvel korábbi időszaknak. Ez annak ellenére történt, hogy a kormány múlt hónapban megkezdte a vészhelyzeti készletek ritka felszabadítását, ami júliusig minden hónapban folytatódni fog.
Ami az importált rizs minőségét és ízét illeti, Arata Hirano éttermének egyik vendége közölte, hogy nem volt kifogása, és meglepődött, amikor megtudta, hogy nem japán rizst evett. Mint mondta,
Fogalmam sem volt. Nincs ellenvetésem az importált rizs fogyasztásával szemben. Az árak emelkedtek, így mindig olcsóbb lehetőségeket keresek.