Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A francia szamóca szezon március utolsó hetében kezdődött meg: míg délkeleten a szedés a sokéves átlagnál kissé hamarabb indult, addig délnyugaton és Bretagne-ban mintegy egy hetes késéssel kezdődött. Ez a késedelem elsősorban annak köszönhető, hogy a nagyobb termesztőkörzetekben a tél végi időjárás meglehetősen fényszegény volt. A spanyol import április elejéig nem fejtett ki intenzív árnyomást a francia piacon, de ez a helyzet jelentősen megváltozhat, ha az ibériai szezon késése miatt a spanyol szamóca csúcsidőszaka rácsúszik a francia szezon tetőpontjára, ami általában április közepe-vége felé szokott bekövetkezni - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Bár általánosan elterjedt nézet, hogy a francia szamóca az idén drágább a szokásosnál, a valóságban az árak nem sokkal magasabbak a tavalyinál, és közvetlenül magyarázhatók a termelési költségek (főleg az inputanyagok és a munkaerő) növekedésével. Ez azonban nem biztos, hogy vigaszt nyújt a francia termelők számára, akik 2022-ben és 2023-ban is jelentős átvételiár-csökkenést szenvedtek el: az orosz-ukrán háború kitörésének évében a visszaeső reálkeresetek és a rezsiköltségek emelkedése miatti aggályok csökkentették a fogyasztást nagy hazai termés mellett, míg 2023-ban hiába volt már a tél vége is szép napos, az erős kereslet ellenére a kiskereskedelmi láncok csak később kezdték el fogadni a francia árut, mert nemzeti érzület ide vagy oda, a jóval olcsóbb spanyol és marokkói tételeket tartották a pultokon.
Franciaország szamócából jelentős behozatalra szorul (kb. 60 ezer tonna), ennek háromnegyedét Spanyolországból szerzi be (46,8 ezer tonna), de fontos beszállító még Belgium (5,3 ezer tonna) és Marokkó is (3,5 ezer tonna). A 9,1 ezer tonnás francia export legjelentősebb felvevő piacai Svájc (3,8 ezer tonna) Olaszország (2,2 ezer tonna) és Németország (0,9 ezer tonna).