Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Franciaországban a 2023-as szezonban az őszibarack- és nektarintermés végre megközelítette a tényleges potenciált. Bár a Roussillonban 2022 márciusa óta tomboló aszály miatt félő volt, hogy a gyümölcsösök öntözése lehetetlen lesz, de a májusi és júniusi esőzések miatt végül nem kellett leállítani az öntözést. Idén az április végi és a májusi csapadék miatt valószínű, hogy nem lesz aszály Roussillonban, és a többi fő termesztőkörzetből sem jelentettek kedvezőtlen időjárási jelenségeket.
A medFEL konferencián kiadott prognózis adatai szerint ezért a francia őszibarack- és nektarintermelés a 2024-es szezonban 230 ezer tonna körül várható, ami 5%-kal több, mint 2023-ban, és 22%-kal haladja meg az előző ötéves időszak átlagát.
A francia nektarin- és őszibaracktermő terület az elmúlt 4-5 évben stabilizálódott, köszönhetően az új telepítéseknek, a közel 8%-os megújulási aránynak. Az idei termés lehetővé teszi a francia piac jó feltételek mellett történő ellátását. A 2021-es fagy után tavaly és az idén is minden francia termesztőkörzet kielégítően termel. A sharka vírust sikerül kontroll alatt tartani, és az új fajták minősége is jónak tűnik. A fák fenológiai állapota a normális menetrendnek felel meg, így a betakarítás a déli régiókban várhatóan június 10. körül kezdődik meg.
Tavaly a kedvezőtlen időjárás miatt lassan indult a szezon, és egészen július 20-ig kellett várni, hogy a kereslet megélénküljön, és bár a kiváló minőség növelte a vásárlói hűséget a belföldi áruval szemben, a szezon második felére ismét csökkent a kereslet. Európában ugyanakkor intenzív igény mutatkozott az őszibarack és a nektarin iránt, de főleg Spanyolország és Olaszország osztozott a nagy német és brit piacokon. Az orosz piac lezárását követő termeléscsökkenés végre egyensúlyi szintre jutott, ezért a francia termelők a szokottnál kicsit korábban, de eredményesen zárták a tavalyi évet.