Elárasztotta Kínát ez a gyümölcs: ömlik az import az országba

Elárasztotta Kínát ez a gyümölcs: ömlik az import az országba

agrarszektor.hu
15 százalékkal nőtt 2023-ban a gyümölcs importjának mértéke Kínában, volumenben pedig 3 százalékos növekedés volt tapasztalható. Az ázsiai nagyhatalom az elmúlt 10 évben megháromszorozta gyümölcsimportját.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A világ egyik legnagyobb gyümölcspiacának számító Kínában az egyre növekvő hazai kereslet kielégítése érdekében jelentősen megnőtt a friss gyümölcsök, köztük különösen a durián, a cseresznye, a kivi és az avokádó importja. Az ország gyümölcsimportjának értéke 2023-ban 16,85 milliárd amerikai dollárra nőtt: ez 15%-os növekedést jelent az előző évhez képest, a teljes importvolumen pedig 3%-os bővülés mellett meghaladta a 7,524 millió tonnát - olvasható a FruitVeB oldalán. Különösen a friss durián importja emelkedett (6,72 milliárd dollárra), ami 66%-os növekedést jelent, és ezzel a durián lett a legjelentősebb import gyümölcs Kínában.

A gyümölcsimport megugrása a piacra lépési feltételek enyhülésének, ezzel összefüggésben a vámkezelési hatékonyság javulásának és az utóbbi években kiépített, határokon átnyúló hűtőlánc-logisztikai rendszerek fejlődésének tulajdonítható, ami lehetővé teszi a kínai fogyasztók számára, hogy a gyümölcsök széles választékához juthassanak hozzá, méghozzá a korábbiaknál megfizethetőbb áron. Ezen felül Kína tovább könnyítette a gyümölcsök behozatalát olyan kezdeményezésekkel, mint a piacra jutás biztosítása, a vámok csökkentése, illetve olyan nagy projektek megvalósításával, mint az Új Nemzetközi Szárazföldi és Tengeri Kereskedelmi Folyosó és a Kína-Laosz vasútvonal.

Ezek az erőfeszítések jelentősen növelték a gyümölcsimport piacra jutási hatékonyságát, amit jól példáz a chilei cseresznye közvetlen szállítási szolgáltatása és a Kína-Laosz vasútvonalon keresztül történő duriánimport megugrása. Kína hazánkból is szeretne cseresznyét importálni, ami nem véletlen, mivel a hatalmas népességű országban fogyasztják el a globálisan megtermelt cseresznye csaknem negyedét (22,7%-ot). A tavalyi frisspiaci cseresznye kínai importjának volumene csaknem 350 ezer tonna volt (a világon összesen 2,8 millió tonnát termelnek), míg nyolc évvel ezelőtt még csak 100 ezer tonna körüli mennyiséget importáltak.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?