Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint az idei áradások mintegy 1,1 millió tonna rizst semmisítettek meg Bangladesben. A heves monszun esőzések és az áradó vízfolyások két nagyobb hullámban sújtották az országot augusztusban és októberben, legalább 75 emberéletet követelve és milliókat érintve, különösen a keleti és északi régiókban.
A bangladesi kormány gyors lépéseket tett a helyzet kezelésére, és az élelmezésügyi minisztérium egyik tisztviselője szerint mintegy 500 ezer tonna rizs behozatalát tervezik az országba, és várhatóan hamarosan engedélyezik a magánszektor importját is. Az intézkedések célja az élelmiszerárak stabilizálása, amelyek az elmúlt hónapokban közel 20%-kal emelkedtek. Az áradások nem csak a rizstermelést érinték: a katasztrófák következében több mint 200 ezer tonna zöldség is megsemmisült, és az országos mezőgazdasági károkat összesen mintegy 45 milliárd taka (140 milliárd forint) értékűre becsülik.
Banglades, a világ harmadik legnagyobb rizstermelője, általában évente közel 40 millió tonna rizst termel 170 milliós lakossági ellátására. A természeti katasztrófák azonban gyakran megzavarják a termelést, növelve az ország importfüggőségét.
Az idei áradások rávilágítottak Banglades éghajlatváltozással szembeni sebezhetőségére. A Világbank 2015-ös elemzése szerint az országban 3,5 millió embert fenyegetnek az éves folyami áradások, és a tudósok szerint ez a kockázat a globális éghajlatváltozás miatt egyre csak súlyosbodni fog.
Khandakar Mohammad Iftekharuddaula, a bangladesi rizskutató intézet tudományos főmunkatársa a mezőgazdasági kutatás fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott,
ahhoz, hogy az egyre növekvő éghajlati kihívások mellett is biztosítani lehessen az élelmezésbiztonságot, elengedhetetlen az árvíz- és szárazságtűrőbb növényfajták, valamint a rövid ideig termő fajták kifejlesztése.
A szakértő szerint az ellenálló növények kifejlesztése kulcsfontosságú a jövőbeli kihívások leküzdéséhez. Szerinte az árvíz- és szárazságtűrő tulajdonságokra összpontosítva a kutatók segíthetnek a gazdáknak alkalmazkodni a változó időjárási mintákhoz és stabilizálni a terméshozamokat még a nehéz körülmények között is.