Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Szeptember 21-én egynapos hivatalos látogatást tesz Magyarországon Phil Hogan uniós agrárbiztos - erősítette meg az agrárszektor.hu értesüléseit a biztos brüsszeli hivatala. Egyelőre nincs információ arról, mi a látogatás pontos oka, mivel a biztos sajtóirodájának tájékoztatása szerint a programot ezután véglegesítik. Tény mindenesetre, hogy Phil Hogan hivatalos úton először jár majd Magyarországon biztosi kinevezése óta.
Az agrárszektor.hu értesülései szerint elképzelhető, hogy szeptember 21-re, a biztosi látogatás időpontjára a hazai tejtermelők demonstrációt szerveznek. A gazdálkodók ugyanis az Európai Bizottság hétfőn bejelentett, 500 millió eurós válságcsomagját nem értékelik "nagy erőlepésként", és úgy ítélik meg, hogy a tervezett intézkedések érdemben nem orvosolják a tejpiaci gondokat.
Bár egyelőre nem tudni, hogy az 500 millió eurós csomagból a magyar tejpiaci szereplők mennyit kaphatnak, a mai aggodalmak szerint a nekik járó összeg túlságosan kevés lehet. Ha a pénzt termelésarányosan osztanák szét, a magyar tejszektor - egyszázalékos unión belül részarányát figyelembe véve - legfeljebb 5 millió euróhoz (mintegy 1,5 milliárd forintnak megfelelő összeghez) juthatna, miközben terméktanácsi adatok szerint csak a feldolgozók 5-7 milliárd forintos veszteséget szenvedtek az orosz embargó, illetve az uniós tejkvóták eltörlése miatt.
Hasonló a helyzet a tejtermelőknél is, mivel az utóbbi időszakban a felvásárlási átlagárak literenként 70-75 forintra, illetve e szint alá zuhantak, szemben a 90-100 forintra tehető önköltséggel. Így a tejtermelés sok gazdánál az eddigi, "normál módon járó"uniós támogatásokkal együtt is veszteségessé vált, ezért most jelentős rendkívüli forrásokra lenne szükségük.
Csakhogy - állították az agrárszektor.hu-nak terméktanácsi szakértők - a Brüsszelben bejelentett intézkedéscsomag nem alkalmas arra, hogy "az olcsón importált UHT-tejekkel és sajtokkal tönkretett" magyar piacon enyhítse a feszültségeket. A terméktanács pénzügyi szempontból tulajdonképpen csak azt tartja érdemi előrelépésnek, hogy 50 százalék helyett a közvetlen kifizetések 70 százalékát lehet majd kiutalni előrehozott módon október 16-tól, de ez legfeljebb rövidtávú segítséget, nem pedig átfogó helyzetrendezést jelenthet. A szervezetnél például attól tartanak, hogy a válságcsomagban a feldolgozók nem juthatnak pluszforrásokhoz, miközben Brüsszel a pénzelosztásnál uniós szinten leginkább azoknak a tagországoknak kedvez majd, amelyek termékei "a magyar tejpiacot is tönkretették".
Európai szinten újabb demonstrációkat helyez kilátásba a hétfői brüsszeli tüntetéseket szervező Európai Tejtanács is, mivel a tervezett bizottsági intézkedéscsomagot "csalódásnak és provokációnak" minősíti. A tanács szerint a döntéshozók csak megkerülik a problémákat, mivel a tejszektort sújtó válság strukturális jellegű, ezért a bejelentett pénzügyi csomag a gondokat nem oldhatja meg. A gazdák nem elsősorban pluszpénzekért vonultak az utcára, hanem válságkezelő mechanizmusok beiktatását követelték, amely a probléma okát, vagyis a túltermelést szüntetné meg - hangsúlyozta Romuald Schaber, a szervezet elnöke.