Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Mere orosz diszkotlánc olcsóságáról híres saját hazájában is, hát még a német piacon! Most megnyitották első üzletüket Lipcsében, éppen ott, ahol korábban egy Aldi telephely is volt. Az árusítás körülményei a németek szerint "primitívek". Valóban csak tartós élelmiszert forgalmaznak raklapokról, de ezt extrém olcsón teszik, legalábbis a német árakhoz viszonyítva. Az agrarheute.com borzadva tudósít róla, hogy a Mere üzletében akár már 62 eurócentért (196 forintért) is kaphatóa csehországi származású, félzsíros tartós tej. Ezzel szemben az Aldiban és a Lidlben 70 centbe (222 forintba) kerül a legolcsóbb. Ez 11 százalékos árkülönbözet az oroszok javára.
Még dühítőbb az eltérés a sajtok esetén: 100 grammért ugyanazon a márkából a Merénél 0,48 centet kell leszurkolni, míg a német diszkontokban 0,74 centet. Ez már 35 százalékos különbség. Meddig tűri ezt az Aldi? A kérdés azért is jogos, mert ez az üzletlánc a legolcsóbbnak kiáltotta ki magát Németországban. Ha bárki alacsonyabb árat szabott volna egy termékre, mint a diszkontlánc, akkor az Aldi azonnal reagált, és lejjebb szállította az árszintet. Az oroszokkal azonban nem számoltak.
Egyetlen üzlet persze még nem jelent veszélyt Németország legnagyobb diszkontláncaira, de aggódhatnak, mert a Mere több mint 100 üzlet megnyitására készül országszerte. Hiába mondogatják, hogy sem rendes polcok, sem friss áru nem található az orosz üzletekben, ha a szegényebb néprétegek elpártolnak tőlük. Az élelmiszer-forgalmazók és éttermek szakszervezeti (NGG) elnöke, Guido Zeitler meghúzta a vészharangot: "Az élelmiszerek eleve olcsók a diszkontláncokban. Ha valaki ez alá ígér, akkor egy lefelé húzó árspirálba kerülhetünk. Csakhogy az élelem bizalmi termék, amelyeket nem lehet áron alul értékesíteni." A szakszervezeti vezető ebben az esetben munkaerő-elbocsátástól is tart.
A fejlemények követése különösen érdekes számunkra, mivel a napokban röppent fel a hír, hogy Magyarországot az Európai Bíróság elé idézik a tisztességtelen forgalmazói gyakorlat tiltása miatt, melynek lényege a külföldi és belföldi származású árukra alkalmazott azonos haszonkulcs előírása, ezzel a verseny korlátozása. Ha rajtunk számon kérik ezt a bírák, akkor mások portáján is lesz keresnivalójuk.