2024. november 21. csütörtök Olivér

Kiborultak az európai marhatartók a Mercosur-egyezményen - Ez a magyaroknak is fájhat

Agrárszektor
Főleg a brit szarvasmarha-tenyésztők háborodtak fel az EU legújabb megállapodásán, de a magyar gazdákat is hátrányosan érintheti. A deal szerint Dél-Amerika egyes országai olcsóbban exportálhatnák többek között a marhahúst az EU-ba. Ezzel a dél-amerikai gazdák versenyelőnybe kerülhetnek az uniós gazdákkal szemben.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Brazília, Argentína, Uruguay és Paraguay (vagyis a  a Déli Közös Piac, a Mercosur nevű szabadkereskedelmi övezetbe tartozó országok) évi 99.000 tonna hormonmentes marhahús-exportjáról állapodna meg az EU-val. A szakértők Brazíliából számítanak a legnagyobb mennyiségre, 40.000 tonnára évente. A megállapodás rögzíti, hogy cserébe az EU-s tagállamok tejtermékeket küldhetnek alacsonyabb vámtarifával az említett dél-amerikai országokba - írta a Farmers Weekly. 

Ez a mennyiségű hús alacsonyabb (7,5%-os) vámtarifával érkezne be. A megállapodás érvényes továbbá a szárnyasokra, a cukorra, az etanolra, a tojásra, a disznóhúsra és a bárányhúsra is, amelyek vámmentes termékek lennének 180.000 tonna mennyiségig.

Az európai zsargonban a Tariff Rate Quota (TRQ) szakszót alkalmazzák erre a megállapodásra, amely meghatározza a mennyiséget az adott termékből és a vámtarifa mértékét. Bizonyos szintig (jelen esetben 99.000 tonnáig) a vám 7,5%, az adott mennyiség felett a vám is magasabb. A megállapodást a G20-csúcson, Japánban kötötte az Európai Bizottság a Mercosur-országokkal még pénteken, de az Európai Parlamentnek még jóvá kell hagynia. 

  
A megállapodás az utolsó részletek megtárgyalásánál tart, de az EU-n belüli marhahústermelő országok mintha csak most ébrednének. A britek közölték: a jó minőségű brit marhahús ezzel a megállapodással egy sokkal rosszabb körülmények között tartott, alacsonyabb költséggel előállított konkurenciát kapna. Tori Morgan, brit nemzetközi kereskedelmi tanácsos arra hívta fel az EU-t, hogy garantálja a fenti termékek védettségét, és hogy Nagy-Britannia ugyanolyan jó feltételekkel kereskedhessen az EU-val, mint dél-amerikai államok. (Egyelőre nem tudni, hogy a britek milyen Brexit-megállapodást kötnek az EU-val.)

A Mercosur-országokkal kötött megállapodással kapcsolatban a britek kifejtették, hogy az EU-ban túltermelés következhet be marhából, emiatt az árak drasztikusan esnek majd, aminek a termelők látják majd a kárát. Egyes megfigyelők szerint a Brexit után pont a brit termelőknek lesz nagyon nehéz a marhahúst az EU-ba exportálni.

Ha a Brexit és a Mercosur-megállapodás is életbe lép, az azt jelenti, hogy Európa a brit importot dél-amerikaira cseréli.

A britek 90.000 tonna marhahúst exportálnak EU-országokba jelenleg, ami szinte megegyezik az új egyezményben szereplő mennyiséggel. A probléma a többi tagállamot is sújtja az Egyesült Királyságban. Az ír termelőket képviselő szervezet már tiltakozó megmozdulást is szervezett Dublinban az Európai Bizottság helyi irodája elé. Azért a briteket sem kell félteni: Kínával kötnek megállapodást a marhahús kiszállításáról. Az EU pedig úgy sakkozzik a különböző piacokkal, hogy maga is jól jöjjön ki a nemzetközi kereskedelmi háborúból. Mindezek a folyamatok a magyar marha árára is hatással vannak, áresés következhet be. 

EZ IS ÉRDEKELHET

A Mérce.hu és az Euronews is beszámolt a tiltakozásokról: a környezetvédők szerint a megállapodás felgyorsíthatja az erdőirtást Dél-Amerikában, mivel a "megtisztított" területek helyén folyhat az Európába exportálandó állatok tenyésztése. Az európai gazdákat tömörítő Copa/Cogeca egyesülés Twitteren kelt ki a megállapodás ellen, véleményük szerint

a Mercosur mezőgazdasági terményeinek importja de facto kettős mércét állít fel, és egyenlőtlen versenyt hoz több fontos európai termelőszektorban, veszélyeztetve a fennmaradásukat.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?