Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az egyik amerikai étolajgyártó cég vezetősége 2011 szeptemberében jelezte a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, milyen jelenségeket tapasztal az élelmiszerpiacon - fogalmazott napirend előtti parlamenti felszólalásában az MTI szerint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Korábbi források szerint a Bunge Zrt. fordult a NAV-hoz, az adóhivatal pedig két alkalommal fogadta is az amerikai cég képviselőit.
Komolan vették a jelzéseket
A miniszter szerint az adóhivatal komolyan vette a társaság jelzéseit, és azok alapján nyomozást kezdett, kiderítve: a gyanúsítottak szervezetten működtettek egy kört, amely magyarországi székhelyű társaságok nevében élelmiszer-ipari termékeket hozott be az Európai Unió különböző országaiból, ám ennek során nem tettek eleget áfabevallási kötelezettségüknek. A bűnszervezetben 12 gazdasági szervezetet használtak fel az elkövetők.
Újabb egyeztetés 2013 novemberében volt a Bunge vezetőivel, akik egyrészt átadtak egy tanulmányt az élelmiszerek áfatartalmára vonatkozó javaslataikról a NAV-nak, másrészt jelezték, hogy az étolaj-kereskedelemben zajló áfacsalások visszaszorítása érdekében készek együttműködni az adóhivatallal.
Beindultak a nyomozások
Ezt követően is nyomozások indultak, amelyek kiegészültek a NAV saját felderítő tevékenységével. Varga Mihály bejelentése szerint 2011 óta már három cég, a Glencore, a Cargill és a Bunge bevonásával folyik gabonakereskedelmi vizsgálat. Ennek eredményeként idén februárban 50 helyszínen volt házkutatás a gyanúsított cégeknél, könyvelőknél és ügyvezetőknél. Sikerült azonosítani a bűnszervezetet, 14 gyanúsított van, 8 ember került vizsgálati fogságba, 4-en pedig előzetes letartóztatásba.
A NAV 800 millió forint értékben rendelt el vagyonlefoglalást, a szlovák és a cseh hatóságokkal együttműködve - mondta Varga Mihály, megjegyezve, hogy a nyomozás jelenleg is zajlik. "Ha az amerikai nagykövetségnek további információja van erre vonatkozóan, akkor kérjük, hogy (...) ezekkel az információkkal segítsék a NAV vizsgálatát" - fogalmazott.
Ki miről beszél?
A miniszter felszólalásából ugyanakkor továbbra sem derült ki, hogy az általa említett külföldi tulajdonú hazai cégeknek van-e bármilyen közük is a közelmúltban kirobbant kitiltási botrányhoz. Mint ismert, a közelmúltban több, kormányhoz közelálló magyar magánszemélyt is kitiltottak az USA-ból, mert "hiteles információ áll rendelkezésére arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak".
Korábbi sajtóértesülések szerint a kitiltott magánszemélyek amerikai tulajdonú magyar vállalatokat környékeztek meg, és egyes cégeket megpróbálták korrumpálni is. Tisztázatlan azonban, hogy a most nyilvánosságra hozott, korrupciógyanús ügyekhez milyen közük lehet a legális hazai vállalatok agrárgazdasági áfacsalásokról szóló, évekkel ezelőtti hatósági bejelentéseinek, illetve az azok nyomán indult NAV-egyeztetéseknek.
Bevezettük a fordított áfát
Feltételezhető, hogy a két ügy között nincs közvetlen összefüggés, hiszen az áfacsalások elleni közös fellépés kifejezetten a hazai agrárpiac kifehérítését célozta, és például a gabona- és az olajosmag-ágazatban Magyarország éppen ennek érdekében vezetett be fordított áfaadózást 2012-ben. Az amerikai állítások szerint azonban nem kizárt, hogy más ügyekben később - korrupciós szándékkal - kormányhoz közeli álló egyes magánszemélyek megkereshettek amerikai tulajdonú magyar cégeket.