2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Miért olcsó az étolaj a boltokban? - Ezt tárta fel a NAV

agrarszektor.hu
Kivizsgálta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azokat a bejelentéseket, amelyeket az amerikai tulajdonú Bunge Zrt. juttatott el korábban az adóhatósághoz. A Bunge a kitiltási botrány kapcsán került a figyelem középpontjába, de egyelőre nem tisztázott, hogy a cég által jelzett áfacsalásos ügyek és a kitiltási botrány között van-e bármilyen összefüggés. A NAV szerint mindenesetre a Bunge jelzései nyomán 2011-ben a vetőmag-felvásárlásnál, 2013-ban az élelmiszeriparban indult vizsgálat bűncselekmények gyanújával. Az azóta letartóztatott elkövetők akár 20 évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak bűnszervezetben végrehajtott költségvetési csalás bűntette miatt.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

 

Válaszokat akar a hazai agrárszektor legégetőbb kérdéseire? Jelentkezzen most kétnapos agrárkonferenciánkra!

A hvg.hu csütörtökön írt arról, hogy az amerikai tulajdonú cég - az amerikai beutazási tilalom miatt a figyelem középpontjába került Bunge - majdnem kéttucatnyi étolajmárkát, importőröket és forgalmazó cégeket nevezett meg, szállítóleveleket, számlákat, konkrét áfacsalási sémát vázolt föl 2012 elején az adóhatóság központi hivatalának elküldött anyagában. A portál szerint azonban a listára került étolajmárkák három évvel később, ma is ott találhatók a boltok polcain.

A NAV MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a bejelentések nyomán két eljárás indult különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt, és ezek részben ma is zajlanak. A NAV feltárta, hogy az elkövetők több éve működtettek egy olyan bűnszervezetet, amely 12 magyarországi székhelyű gazdasági társaságból állt. Ez a bűnszervezet áfabefizetés nélkül különböző élelmiszeripari termékeket - például cukrot, étolajat, kávét - hozott be Magyarországra Szlovákiából és Csehországból, valamint Ausztriából. Az így elkövetett kár meghaladja a 2 milliárd forintot - áll a közleményben.

A NAV közleményében hangsúlyozza: saját felderítő tevékenységének eredményeként idén februárban 50 helyszínen tartott házkutatást az érintett cégeknél, könyvelőknél és ügyvezetőknél. Májusban újabb 400 helyszínen zajlott az összehangolt akció. Eközben a NAV-nál több mint 300, az ügyhöz kapcsolódó vizsgálatot végeztek el.

A közlemény szerint mindennek eredményeként sikerült azonosítani a bűnszervezet vezetőjét is. Eddig 16 embert gyanúsított az ügyben, nyolcan már vizsgálati fogságban vannak költségvetési csalás gyanúja miatt, négyen előzetes letartóztatásban. Négy személyt közokirat-hamisítással gyanúsítanak. A NAV emellett együttműködik a cseh és a szlovák nyomozó hatóságokkal, mivel nemzetközi ügyről van szó.

Az elkövetők bűnszervezetben végrehajtott költségvetési csalás bűntett miatt akár 20 évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak. A NAV a Bunge Zrt. által rendelkezésre bocsájtott konkrét adatokat minden esetben eredménnyel hasznosította - hangsúlyozza az adóhatóság.

 

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?