Mérgező kígyóuborka a zöldségeseknél

agrarszektor.hu
Azonnali vizsgálatot rendelt el a Földművelésügyi Minisztérium amiatt, mert kígyóuborkából vett mintákban nem engedélyezett növényvédő szert mutatott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A szennyezett uborka kikerült a kereskedelembe is, ezért a kifogásolt tételeket visszahívják a forgalomból. A hatóanyag-maradékot tartalmazó kígyóuborka egy csongrádi őstermelőtől származott.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Émelygést, hányást és gyengeséget okozhat a kígyóuborkában mért hatóanyag-maradék, ha valaki "a szokásosnál jelentősen nagyobb mennyiséget" fogyaszt belőle - hívja fel a figyelmet a Nébih. A nagy dózisú fogyasztás után, rövid időn belül jelentkező tünetek azonban hamar megszűnnek, mert a hatóanyag gyorsan felszívódik, illetve 1-3 napon belül távozik a szervezetből és hosszú távú, egészségügyi károsodást nem okoz. Normál fogyasztási szokásoknak megfelelő mennyiségben pedig tüneteket nem, vagy kis eséllyel idézhet elő.

A Nébih ellenőrei az éves ellenőrzési terv szerint vizsgáltak egy Tolna megyei kiskereskedő raktárában vett kígyóuborka-mintákat. Az eddigi adatok szerint a kifogásolt termék egy csongrádi őstermelőtől egy szegedi telephelyű szövetkezet közvetítésével érkezett, és több zöldségeshez is szállítottak belőle.

Az országos főállatorvos azonnali vizsgálatot rendelt el, az érintett tételeket a kereskedelmi forgalomból visszahívják - közölte még pénteken a Nébih. A hivatal folyamatosan tájékoztat az érintett helyekről és egységekről, ahonnan a termék a vásárlókhoz kerülhetett.

A laborvizsgálat a mintában határérték felett mutatta ki olyan rovarölőszer hatóanyagát - acefátot és metamidofoszt -, amely sem Magyarországon, sem más uniós tagállamban nem engedélyezett. Magzatkárosító, mutagén, génkárosító vagy karcinogén hatást nem figyeltek meg egyik hatóanyag esetében sem.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?